Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu na jihu Moravy poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Řízené bourání začalo dnes ráno v Lužicích, připravuje se další v Hruškách. Hasičům umožnila dřívější zahájení demolic pomoc armády, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu kraje jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.
Hasiči v uplynulých dnech procházeli všechny poškozené domy a evidovali jejich stav. Nejvíce poškozených budov, celkem 369, je v Moravské Nové Vsi, k demolici je určeno 31 budov. V Mikulčicích je poškozeno 300 domů, strhnout se musí 62 z nich. V Hruškách je poškozeno 201 domů, demolice je nutná u 58 z nich. V Lužicích je poškozených 100 domů, strženo bude 17 z nich, v Hodoníně je poškozeno 100 domů, strženo bude deset.
"Zahájení demolic umožnil čtvrteční příjezd armádní těžké techniky a vojáků, které jsme okamžitě nasadili na svážení suti do tří míst. To nám uvolnilo ruce a dnes ráno mohly začít demolice v Lužicích," uvedl Pelikán.
V poškozených obcích je podle něj uklizeno 80 procent území, práce budou pokračovat i o víkendu. Předpokládá, že v neděli bude možné snížit počet nasazených hasičů na místě. "O rozsahu omezení se budeme bavit v sobotu odpoledne na videokonferenci s ostatními kraji," dodal Pelikán.
O prodlouženém víkendu krizový štáb očekává příjezd mnoha dobrovolníků. Jejich pomoc bude potřeba zejména mimo obce na plochách, kde tornádo zanechalo velké množství odpadu.
Související
Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem
Za škody způsobené tornádem na Moravě dostanou kompenzace poslední lidé
Tornádo na Moravě (24.6.2021) , Jihomoravský kraj , Hasiči
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 2 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 2 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 3 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 5 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 6 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 7 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 8 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 9 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 9 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě