Tresty vězení v kauze elektrárny Mrlínek platí, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil dva nepodmíněné tresty v kauze nezákonně získané licence pro solární elektrárnu Mrlínek na Kroměřížsku. Její majitel Filip Šlezar si má odpykat 5,5 roku ve vězení, Jiří Havlíček, jednatel firmy, která elektrárnu postavila, o dva roky méně. Nejvyšší soud dovolání odmítl, zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Podmíněné tresty v kauze dostali elektrotechnici Radek Jaroš a Jiří Provazník. Dovolání nepodali.

Elektrárna dostala licenci v prosinci 2010, čímž její majitel získal nárok na výhodnější výkupní ceny energie. Pro vydání licence ale podle verdiktu nebyly splněny zákonné podmínky, zařízení totiž nebylo plně dokončené, chyběla údajně část kabeláže. Obžalovaní vinu popírali.

Krajský soud v případu vynesl rozsudek čtyřikrát. Napoprvé čtveřici uznal vinnou, poté muže dvakrát zprostil. Všechny tři rozsudky ale zrušil Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil teprve čtvrté rozhodnutí.

Výkupní cena za energii dodanou ze solárních elektráren do veřejné sítě byla do konce roku 2010 velmi příznivá, protože stát chtěl podpořit ekologickou výrobu energie. K 1. lednu 2011 se ale snížila asi o polovinu. Některé elektrárny dostaly od Energetického regulačního úřadu licenci pro zahájení provozu doslova v posledních hodinách roku 2010. Později se ukázalo, že mnohdy nesplňovaly podmínky. Soudy tak řešily řadu případů podvodů a sporů o platnost licencí.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Soud zpřísnil trest ženě za pokus o vraždu novorozence

Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce, které bylo podáno v neprospěch obviněné, která utajeně porodila dítě a následně ho odhodila do kontejneru na odpad. Vrchní soud v Praze ženě uložil trest pod dolní hranicí trestní sazby v délce trvání 12 let za vraždu ve stádiu pokusu. Obviněná přitom byla ohrožena zákonnou trestní sazbou patnáct až dvacet let nebo i výjimečným trestem. NS ženě trest zvýšil na 15 let, a to zejména s ohledem na brutalitu činu a chování matky, která si od začátku počínala zcela chladně, s rozmyslem a s jasným cílem novorozence usmrtit. NS tak ve věci rozhodl sám rozsudkem, aby se předešlo možnému „justičnímu ping-pongu“, který by prodlužoval řízení. Informoval Nejvyšší soud redakci EurpZprávy.cz.

Více souvisejících

Nejvyšší soud elektrárny život

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy