Ústavní soud vyhověl stížnosti otce, který musel o víkendech dojíždět stovky kilometrů, aby se mohl stýkat se synem. Na dopravě by se měla podílet i matka, která má chlapce v péči. Větší vzdálenost mezi bydlišti rodičů dítěte nemůže za standardních okolností jít k tíži pouze jednomu z nich a nesmí být důvodem porušení práva dítěte na styk s oběma rodiči, rozhodl soud v dnešním nálezu.
Soudy po rozchodu rodičů svěřily chlapce do péče matky. Bydliště někdejších partnerů jsou vzdálená 273 kilometrů. Aby mohl otec o "svých víkendech" hocha vyzvednout a zase vrátit k matce, musel celkem ujet přes 1000 kilometrů a strávit v autě kolem 18 hodin. Vlaková ani autobusová doprava se nejevila výhodněji.
Otec žádal, aby se nějak zapojila i matka, například dítě někdy sama vozila k otci a zase je vyzvedávala. Okresní soud ve Zlíně i odvolací krajský soud ale zátěž spojenou s dopravou mezi bydlišti někdejších partnerů ponechaly na bedrech otce. Po zásahu ústavních soudců se krajský soud bude sporem zabývat znovu.
Zátěž je nutné rovnoměrněji rozložit mezi oba rodiče, včetně matky, která má dítě v péči. "Ústavní soud má za prokázané, že realizace styku nezletilého s otcem je v tomto konkrétním případě náročná, a nevidí po důkladném seznámení se s posuzovanou věcí žádného důvodu, proč by se na ní neměli podílet oba rodiče stejným, nebo alespoň podobným dílem," stojí v nálezu.
Větší vzdálenost mezi bydlišti rodičů dítěte nemůže za standardních okolností jít k tíži pouze jednomu z nich a nesmí být důvodem porušení práva dítěte na styk s oběma rodiči: https://t.co/KWm2XHTUxA
— Ústavní soud (@usoud_official) September 8, 2020
Ústavní soud zároveň vyzval rodiče, aby respektovali nejlepší zájem syna a pokusili se najít v otázce péče o něj alespoň částečně společnou řeč. "Neboť tím, kdo v nastalé situaci nejvíce trpí, je bezpochyby právě jejich nezletilý syn," konstatoval soud.
Související
Rychetský navrhuje vyloučit Rusy a Bělorusy z organizací ústavních soudů
Slovenský ústavní soud zakázal vypsání referenda o předčasných volbách
ústavní soud , rodina , děti , život
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Rusko zaútočilo na tureckou nákladní loď. Při útoku zemřelo šest lidí
před 2 hodinami
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
před 3 hodinami
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno před 10 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
včera
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
včera
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
včera
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
18. července 2026 21:12
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
18. července 2026 19:50
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
Rozsáhlé lesní požáry v Kanadě vyvolaly vážnou ekologickou situaci, když se hustý kouř přesunul nad území Spojených států a drasticky zhoršil kvalitu ovzduší v mnoha velkých městech. Zasaženy byly především regiony severovýchodu a středozápadu, kde se obyvatelé museli potýkat nejen se smogovým oparem, ale zároveň i s rekordně vysokými letními teplotami. Podle meteorologických předpovědí navíc hrozí, že nepříznivé podmínky přetrvají v některých oblastech po celou dobu víkendu.
Zdroj: Libor Novák