V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na 2. stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš je od 90 do 140 centimetrů sněhu, více na některých závětrných svazích, žlabech a odtrhových zónách, uvedla dnes Horská služba Krkonoše.

Druhý stupeň, který značí většinou mírné nebezpečí, platí také na polské straně Krkonoš a v Jeseníkách. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna.

Podle ranního hlášení krkonošské horské služby se bude během dne vlivem slunečního záření oteplovat a to zejména na jižních a slunných svazích.

"Sněhová pokrývka bude mokrá až podmáčená, a to v závislosti na nadmořské výšce, expozici a intenzitě slunečního záření. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého mokrého sněhu," uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.

V Krkonoších by dnes mělo být oblačno až zataženo, od západu na většině území přeháňky, postupně nad 1000 metrů smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat nad nulou, mezi čtyřmi až sedmi stupni Celsia, postupně se má ochlazovat. Vítr by měl zesilovat, místy může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí v letošní zimě byl na české straně Krkonoš poprvé vyhlášen 14. ledna a třetí, při kterém je lavinové nebezpečí značné, v sobotu 20. března. Po horách se pohybuje minimum lidí. Podle vládních epidemických opatření k omezení pohybu mohou do Krkonoš jen obyvatelé z daného okresu.

V Krkonoších v lavinách letos zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku značně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

V lokalitě Bialy Jar se stalo před 53 lety, 20. března 1968, největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.

Související

Krkonoše

Češi po covidové pauze vzali hory útokem, Krkonoše hlásí nový rekord

Z analýzy velkých dat mobilních operátorů za rok 2022 vyplývá, že návštěvnost Krkonoš se po poklesu vlivem pandemie covid-19 a souvisejících opatřeních v roce 2022 vrátila zase na stále se zvyšující trajektorii a v roce 2022 dosáhla nového rekordu. V tiskové zprávě to uvedla Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)

Více souvisejících

Krkonoše Laviny

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy