Začala pravidelná podzimní odstávka kabinové lanovky na Sněžku, pojede jen o víkendech a 17. a 18. listopadu. Do pravidelného provozu se vrátí v sobotu 10. prosince, to by měla jet opět denně v závislosti na počasí, informovali vlekaři na webu.
V listopadu výrazně utlumí provoz i další hlavní lanovky ve středních a východních Krkonoších, některé nepojedou vůbec. Turisté se na hřebeny nejvyšších českých hor po většinu příštích týdnů dostanou jen pěšky.
Během podzimní odstávky lanovku na Sněžku čeká pravidelná údržba. Kromě běžných úkonů budou technici kontrolovat také čepy baterií koleček, které jsou na podpěrách, řekl ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Špetla.
Kabinovou lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovkou. Horní úsek lanovky prošel loni v listopadu přestavbou, aby se zlepšily její jízdní vlastnosti. Byla odstraněna podpěra číslo 17 ve vrcholovém úseku a podpěru číslo 18 stavbaři zvýšili o 2,7 metru. Tím docílili většího přítlaku lana na kladky podpěry.
Například ve SkiResortu Černá hora - Pec pojede v omezeném provozu jen kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, ostatní budou mimo provoz úplně. Kabinka na Černou horu pojede v listopadu pouze o víkendu 12. a 13. listopadu, na státní svátek 17. listopadu a o víkendu 19. a 20. listopadu a také 26. a 27. listopadu. V prosinci na Černou horu zatím ve SkiResortu počítají jen s víkendovými provozem s tím, že v momentě, kdy zahájí lyžařskou sezonu, přejde kabinka do každodenního provozu. Zahájení provozu ostatních lanovek ve SkiResortu bude závislé na zahájení zimní sezony ve SkiResortu, uvedli jeho zástupci.
Dnes ráno bylo u hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů oblačno, 11 stupňů Celsia a klidno, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Podle meteorologů má být v Královéhradeckém kraji dnes mlhavo nebo zataženo nízkou oblačností, na horách a během dne místy i jinde polojasno. Odpoledne a večer od západu má přibývání frontální oblačnosti, ojediněle může mrholit či slabě pršet. Nejvyšší denní teploty budou mezi 12 až 15 stupni Celsia.
Související
Na Sněžce dnes panují extrémní podmínky, varuje horská služba
V Krkonoších je silně zledovatělý terén. Horská služba varuje turisty
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
před 1 hodinou
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
před 1 hodinou
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 2 hodinami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 3 hodinami
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 4 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 5 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
Nová celosvětová cla amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou v současné době nastavena na úrovni 10 %, avšak četné zprávy naznačují, že představitelé Bílého domu již plánují cestu k jejich zvýšení na 15 %. Takový nárůst by zasáhl zejména Velkou Británii, která si teprve loni v létě vyjednala desetiprocentní sazbu na mnoho druhů zboží. Podle analýzy nezávislého orgánu pro monitorování obchodu by scénář s patnáctiprocentním clem paradoxně přinesl největší snížení průměrných celních sazeb Brazílii a následně Číně.
Zdroj: Libor Novák