V Praze se má demonstrovat proti opatřením, dorazí fotbaloví ultras. Policie a úřady jsou na pozoru

Nálada ve společnosti je během těchto dní jiná než na jaře, stále více lidí má s opatřeními proti šíření koronaviru problém. V centru Prahy se má proto o víkendu konat demonstrace. Jak zjistila redakce EuroZprávy.cz, chystají se na ni také fotbaloví ultras. Magistrát i policie se mají na pozoru.

Navzdory nouzovému stavu a opatřením, která omezují shromažďování osob, plánuje spolek Hnutí občanské nespokojenosti v neděli odpoledne demonstraci na pražském Staroměstském náměstí s ústředním mottem „Společně chceme najít pravdu“.

„Všichni dobře víme, že nejen současná virová epidemie, ale i další virové i jiné nemoci, mohou být velmi nebezpečné. Proto by měl mít život každého člověka stejnou hodnotu. Není dobré ani rozumné upozaďovat jakékoliv onemocnění na úkor jiného. A to se, bohužel, v současné situaci děje,“ vysvětlují organizátoři své pohnutky na facebooku.

Spolek demonstraci řádně ohlásil, zmínka o ní nechybí v přehledu ohlášených shromáždění na stránkách pražského magistrátu. Jeho zástupci připomínají, že úřad nedává s konáním akce svolení, neboť ta se koná na základě ústavních práv, postačuje proto její ohlášení.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) s účinností od 14. října omezila shromáždění podle práva shromažďovacího, a to na nejvýše 500 účastníků. „Svolavatel oznámil 500 účastníků shromáždění,“ potvrdil pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle informací webu EuroZprávy.cz se na demonstraci chystají také příznivci fotbalových klubů prakticky z celé České republiky, tzv. ultras. Představitelé hlavního města byli dotázáni, zdali o tom vědí. „O možném konfliktním charakteru akce víme, a proto se jím zabýváme společně s Policií ČR,“ napsal Hofman.

Fotbaloví fanoušci akci vnímají jako protest proti „totalitním nařízením“. Problémy se ovšem v centru hlavního města dají očekávat i z jiného důvodu. Deklarovaná účast na sociálních sítích totiž již nyní trojnásobně přesahuje limit.

Policie České republiky bude kvůli chystanému nedělnímu protestu v pohotovosti. „V souvislosti s plánovanou demonstrací pražská policie připravuje adekvátní bezpečnostní opatření, které bude přizpůsobeno aktuální situaci. Policisté zcela standardně budou dohlížet v ulicích Prahy na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku i na aktuální nařízení vlády,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Eva Kropáčová z tiskového oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

Městská policie hlavního města Prahy ústy své mluvčí Ireny Seifertové tvrdí, že dohled nad nedělní demonstrací nemá v gesci, v případě potřeby bude poskytovat součinnost. „Obecní či městská policie nemá z hlediska zákona o právu shromažďovacím jakékoliv kompetence. Jakákoliv shromáždění či demonstrace, jsou pořádány v souladu se zákonem č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím,“ říká pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Z dikce zmíněného zákona jednoznačně vyplývají kompetence orgánů, které mají tyto věci v gesci. Jedná se především o obec (v podmínkách hlavního města Prahy to je Magistrát hlavního města Prahy, odbor občanskoprávní a živnostenský) a Policie ČR (v tomto případě Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy).

„Co se týká zajištění klidného průběhu jednotlivých demonstrací, zákon jednoznačně stanoví povinnosti, které musí dodržet svolavatel takového shromáždění, a pokud je nedodrží, nastupují podle druhu porušení, pravomoci buď úředníka příslušného úřadu obce, nebo policisty PČR,“ cituje ze zákona Seifertová.

Bezpečnostní opatření k zajištění klidu a pořádku při jednotlivých shromážděních vždy připravuje a zajišťuje výhradně Policie České republiky. Stejně tak jsou tato bezpečnostní opatření vždy policistou Policie České republiky řízena. „V případě nedělní demonstrace tedy budou veškerá opatření realizována a řízena Policií České republiky. Městská policie tedy bude v tomto případě pouze poskytovat policii součinnost, a to na základě její žádosti. K jednotlivým podrobnostem plánovaného bezpečnostního opatření se také, na základě výše uvedeného nemůžeme, jakkoliv vyjadřovat,“ uzavírá Irena Seifertová, která má na starosti komunikaci s médii a veřejností.

Policisté budou na místě dohlížet na dodržování opatření proti šíření koronaviru. Účastníci demonstrace mohou být ve skupinách po nejvýše 20 osobách a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.

Související

Více souvisejících

demonstrace proti opatřením (18.10.2020) Staroměstské náměstí magistráty Praha Praha Demonstrace Policie ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy