Oslavy 80. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dnes v 9:30 u památníku Operace Anthropoid v pražské Libni zahájil přelet britského stíhacího letounu typu Hawker Hurricane, s nímž bojovali piloti 310. československé perutě v britské Royal Air Force (RAF).
Součástí vzpomínkové akce, která připomíná historický čin československých výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, bude dopoledne i rekonstrukce útoku. Akci připravila Praha 8 ve spolupráci s ministerstvem obrany, Vojenským historickým ústavem a hlavním městem. Na místo dorazilo několik stovek lidí, kteří mohou dění sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách.
Výsadkáři Gabčík a Kubiš zaútočili na Heydrichův vůz 27. května 1942 krátce po půl jedenácté dopoledne. Přesně o 80 let později začne i rekonstrukce útoku s krycím názvem Operace Anthropoid. Namísto původní zatáčky pod zámečkem Vychovatelna, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se bude odehrávat u dnešní stejnojmenné zastávky autobusu nedaleko památníku věnovanému atentátu.
Nejmocnějšímu muži tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou. Právě tudy projížděl v otevřeném mercedesu cestou ze zámku v Panenských Břežanech, kde bydlel se svou rodinou, na Pražský hrad. Plán, že Gabčík Heydricha zastřelí, se nezdařil, protože parašutistovi v rozhodující chvíli selhal samopal. Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který nacistu zranil. Zastupující říšský protektor pak 4. června zemřel v nedaleké nemocnici Bulovka na celkovou sepsi organismu.
Nacisté v odvetě na útok na Heydricha vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími pěti parašutisty zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát mnohonásobné přesile a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.
Pietní akty související s výročím atentátu se dnes budou konat na několika dalších místech v Praze i jiných městech. Večer se uskuteční slavnostní shromáždění v historické budově Národního muzea, při kterém bude za účasti prezidenta Miloše Zemana a slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové otevřena výstava o operaci Anthropoid.
Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Atentát na Heydricha je považován za největší čin evropského domácího odboje během druhé světové války.
Související
Heydricha měla za hrdinu. Manželka protektora byla věrná nacismu až do smrti
Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 1 hodinou
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 2 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 2 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 3 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 4 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 5 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 5 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 6 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 6 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 7 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 8 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 9 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 10 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 10 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 11 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 12 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 13 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 13 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 21 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pogratuloval straně Tisza a jejímu lídrovi Péteru Magyarovi k vítězství v parlamentních volbách prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. Ve svém vzkazu zdůraznil, že za klíčové považuje především to, aby se v budoucí politice obou zemí prosadil konstruktivní přístup.
Zdroj: Libor Novák