ZOO Praha smutní. Onemocnění lední medvědice Berty bylo neléčitelné

ZOO Praha oznámila návštěvníkům velmi smutnou zprávu. Ve čtvrtek ráno museli zaměstnanci přistoupit k eutanazii lední medvědice Berty, jejíž onkologické onemocnění se ukázalo být neléčitelné. Samice by se v prosinci dožila dvacátých narozenin. 

ZOO o ztrátě zvířete informovala na webu, kde připomněla, že v prostoru stávající expozice ledních medvědů už uvidí návštěvníci pouze samce Toma. 

Berta se narodila v roce 2003 přímo v pražské zoologické zahradě, kde tak strávila celý život. Chovatelé se zprvu domnívali, že jde o samečka. Medvěd lední tak od hudebníka Petra Hapky dostal jméno Albert, které bylo následně drobně upraveno, když se prvotní úsudek ukázal být mylný. 

Medvědice tvořila semknutou dvojici s matkou Borou, ale po dvou letech se jejich vztah zhoršil. Na nějaký čas došlo k oddělení obou samic, než se šelmy opět sžily i s nově příchozím samcem Tomem, který se narodil v Brně a v roce 2009 se přesunul do Prahy. 

"Dlouhá léta pak Tom s Bertou tvořili sehraný pár, přestože měli odlišné povahy. I tak si skvěle rozuměli. Rádi spolu dováděli ve vodě, zkoumali některou z mnoha hraček, které medvědi dostávají – od míčů a pneumatik až po námořní bójky a silniční kužely, anebo si užívali chladivého sněhu z ledovače či speciální medvědí zmrzliny z ryb, mrkve a jablek zamražených ve vodě," připomněla ZOO Praha. 

Související

Hřebeček s matkou Jessicou. Foto: Tomáš Adamec

Návštěvníci pražské zoo zahrady si ode dneška připlatí, začal platit nový ceník

Návštěvníci pražské zoologické zahrady si ode dneška připlatí, začal platit nový ceník. ČTK to sdělil mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Na pokladně zdražil lístek pro dospělého z 250 korun na 330 korun, pro děti z 200 na 250 korun. Pokud si lidé koupí lístek elektronicky, bude vstup pro děti stejný jako doposud 200 korun a dospělí zaplatí 300 korun.

Více souvisejících

ZOO Praha Lední medvědi Praha

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy