Jak se stát dobrým manažerem?

PR článek - Měli nápad a odvahu ho zrealizovat, teď už se jen těší z příznivých obratů firmy. Takto možná zvenčí vypadají příběhy úspěšných podnikatelů a zakladatelů nejrůznějších start-upů.

To, co však na první pohled vypadá jako výsledek odvahy a chytrého nápadu, ve skutečnosti skrývá mnoho hodin práce, vylepšování, získávání nových dovedností… Kde se učit, abychom ukočírovali celou firmu a brzy nezkrachovali?

Na to, abyste začali vlastní byznys, dnes nepotřebujete žádné závratné sumy. Vlastní web můžete mít díky šablonám zadarmo během chvíle, pro dobré nápady se dá najít podpora přímo od lidí na různých crowdfundingových webech a na založení živnostenského oprávnění stačí jeden František Palacký. Jenže co vzápětí? Jak si poradit s plánováním financí, náborem zaměstnanců a jejich motivací a vůbec řízením (tedy managementem) toho všeho, co je kolem dobrého nápadu najednou zapotřebí?

Kde se naučit, jak být dobrým managerem?

„Dobrým manažerem se nestanete přes noc. Dnes už se manager jmenuje každá druhá pozice, je to zkrátka u nás hodně oblíbené slovo. Kolik lidí však ve skutečnosti umí dobrým manažerem opravdu být? Jen velmi malé procento,“ komentuje aktuální situaci Ivo Ducheček, ředitel Business Institutu.

Business Institut je škola poskytující právě manažerské vzdělání, akreditované zahraničními i českými asociacemi. „Pod manažerským vzděláváním máme na mysli naše cílení na studenty na manažerských postech: nabízíme programy MBA lidem, kteří vědí, jak to chodí v praxi. Klasická univerzitní školní léta mají za sebou, nebo šli možná do praxe hned po střední škole a dnes cítí potřebu se dále vzdělávat. Být většími odborníky, umět řídit lidi a byznys celkově,“ doplňuje Ivo Ducheček a upozorňuje, že chytrý nápad a zápal pro práci nestačí k tomu, aby celá firma úspěšně fungovala se všemi jejími procesy.

Neusínat na vavřínech

Zvlášť generace Y, tzv. mileniálové, jsou charakterističtí tím, že se chtějí stále zlepšovat a posouvat, nezůstávají desítky let na stejných postech. Že k nim nepatříte a zůstávat v jedné práci vám nevadí? Pozor však, aby vás někdo s větším zapálením, byť mladší a na roky méně zkušený nepředběhl. Studium MBA je dobrý způsob, jak se seznámit s trendy, které jste možná nestačili zaregistrovat, jak konzultovat s profíky z oboru své reálné pracovní situace.

Studium MBA k nám před lety dorazilo z Ameriky a je koncipované jinak, než jak bývá výuka na státních vysokých školách. Nikdo vás nebude nutit prosedět hodiny na teoretických přednáškách a ani vás nebude zkoušet ze znalostí přednášející, který z půdy vysokoškolského kabinetu nikdy nevstoupil do světa reálného byznysu. Na správné MBA škole vedou workshopy, semináře a přednášky odborníci z praxe.

Proč studovat na Business Institutu

Ivo Ducheček, ředitel již zmiňovaného Business Institutu, je na výsledky studentů své školy pyšný: „Je skvělé slyšet, že se absolventům MBA programů investice do vzdělání u nás vrátila už za pár let, že získaly lepší místo nebo vyšší plat a že dovednosti se jim hodí nejen v pracovním životě, ale i na poli osobních vztahů.“

Výběr školy si každý potřebuje zvážit sám. Doporučujeme porovnat lektorský tým, nabídku profesních programů, obsah modulů, ale i flexibilitu studia a bonusy, které ke studiu získáte. O studiu MBA právě na Business Institutu se můžete dozvědět více na webu školy. Přihlásit ke studiu se můžete prakticky kdykoliv v průběhu roku, a titulem MBA se budete moci pyšnit již za 1,5 roku.

Business Institut komerční sdělení

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

včera

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

včera

Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

včera

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

včera

včera

včera

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

včera

včera

Donald Trump

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

včera

18. července 2025 21:59

Střelba ve Šluknově byla pokusem o vraždu. Pachateli hrozí 20 let za mřížemi

Kriminalisté z Děčína od středečního večera vyšetřují případ střelby ve Šluknově, kdy jeden člověk utrpěl vážné zranění a byl letecky přepraven do nemocnice. Pětačtyřicetiletý muž, který byl zadržen, již čelí obvinění z pokusu o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy