Praha - Krach Řecka je téměř jistý. Státy eurozóny si kladou tvrdé podmínky a pomohou mu, jen pokud je splní. A protože se o Řecko budou v následujících měsících zajímat jak ekonomové, tak politici, můžete na jeho krizi i slušně vydělat. Jak? Informuje o tom TÝDEN.cz.
Aby Řekové dostali slíbený balíček 110 miliard eur, musí podle požadavků ministrů financí EU nejprve prosadit tvrdé škrty a reformy. Agentura Standard&Poor's navíc minulý týden snížila rating Řecka na CCC, což je nejhorší výsledek ze všech zemí světa.Bankrot země na jižním cípu Evropy se tak zdá neodvratný. Proto bude v následujících měsících v hledáčku většiny ekonomů, politiků a médií. Mnozí z nich nepochybují, že země zkrachuje. Jen není jisté, kdy k tomu dojde.TÝDEN.cz ve spolupráci se serverem investicniweb.cz vypracoval modelovou situaci z roku 2015. Představte si, že euro již neexistuje - to je také jeden z možných důsledků krachu Řecka či Španělska. Jak investovat a vydělat na nově vzniklé situaci, kdy by měla každá země opět svou vlastní národní měnu?1. Jistota německých dluhopisůNěmecko je dlouhodobě nejsilnější ekonomikou v Evropě. A pokud by přestalo existovat euro, znovuzrozená marka by byla podle serveru investicniweb.cz nejsilnější měnou nejen na kontinentu, ale i na celém světě. Proto skrývá jistotu výdělku investovat do ní a nakupovat německé dluhopisy. Zase tak dobrá situace by to ale naopak nebyla pro německý export.2. Zbavte se švýcarských frankůŠvýcarsko je vhodným cílem, kam investoři nejčastěji ukládají své peníze. Země je stabilní, bez válek a její ekonomika roste. Jenže jakmile by se obnovila německá měna, bylo by nejlepší zbavit se franků a "vrazit" peníze do marky. Frank totiž ztratí na hodnotě.3. Pryč z BruseluBrusel je centrem Evropské unie, shromažďují a scházejí se v něm nejvýznamnější politici a lobbisté z celého kontinentu. Město v poslední době prodělalo rozmach, vyrostlo v něm množství luxusních hotelů. Ale co se stane v modelovém roce 2015, kdy už nebude existovat euro?TÝDEN.cz společně s investicnimwebem.cz předpovídá, že Brusel osiří. Lobbisté už nebudou mít důvod jezdit tam za obchody, finanční a politické dění se také přesune jinam. Proto bude Brusel, potažmo i celou Belgii, čekat odliv mnoha zaměstnanců. Investoři, kteří mají peníze uloženy v belgickém indexu, by tedy měli zbystřit.4. Akcie cestovek? JistotaJestliže padne eurozóna, mnohé evropské ekonomiky posílí. A jiné, hlavně jihoevropské, hodně oslabí. Měny jižních států klesnou na hodnotě. To ale bude lákadlo pro turisty, pro něž bude výhodné vyrazit na dovolenou právě do těchto destinací. Cílem investic se zaručenou návratností by se proto měly stát evropské cestovní kanceláře. Podle serveru investicniweb.cz ceny jejich akcií raketově vzrostou.5. Kupujte americký dolarJestliže Řecko zbankrotuje, Francie a Německo se podle serverů TÝDEN.cz a investicniweb.cz budou snažit co nejrychleji zbavit dluhů, které jim vznikly ve spojitosti s půjčkami této zemi. A velkou část dluhu pokrývají také Spojené státy americké. Po řeckém pádu by se otřásly také americké banky, proto by se investoři měli zbavit jejich dluhopisů. A využít své peníze k nákupu dolaru.
Související
Brexit může být komplikací i pro část investorů z EU
Rekordní růst. Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stoupla o 11,5 procenta
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
před 57 minutami
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
před 1 hodinou
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
před 2 hodinami
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
před 3 hodinami
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
před 4 hodinami
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
před 4 hodinami
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
před 5 hodinami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 6 hodinami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 7 hodinami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 8 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 8 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 9 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 11 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
Historií jsou odvety play-off měly Evropské i Konferenční ligy. V obou soutěžích měl český fotbal své zástupce, přičemž o osmifinále EL bojovala dosud neporažená Viktoria Plzeň, o osmifinále EKL zase pro změnu hrála Olomouc. Přestože větší pravděpodobnost postupu u většiny českých fanoušků mohla mít vzhledem k její dosavadní sérii neporazitelnosti Plzeň, naopak právě ona tuto svou šňůru přetrhla, když v odvetě s Panathinaikosem Atény prohrála na penalty. To olomouckému postupu do osmifinále se možná nevěřilo, přesto Hanáci svůj největší klubový úspěch přetavili ve skutečnost, když i s notnou dávkou štěstí porazili švýcarské Lausanne na jeho umělém trávníku 2:1.
Zdroj: David Holub