Tokio/Praha - V kancelářích Mitsubishi Motors se dnes objevila nečekaná kontrola. Automobilka ve středu oznámila, že její zaměstnanci manipulovali s testy spotřeby paliva, načež vláda slíbila, že bude v případu postupovat velmi přísně.
Úřady uskutečnily razii na závodě Mitsubishi ve městě Okazaki ve středním Japonsku, uvedla BBC.
Mluvčí vlády uvedl, že kabinet považuje manipulace s testy spotřeby u Mitsubishi za "mimořádně závažný případ". Úřady firmě přikázaly, aby do 27. dubna předložila kompletní zprávu o případu. "Na základě faktů, které budeme mít z prohlídky a ze zprávy, kterou nám společnost dodá, bychom chtěli zjistit rozsah nesrovnalostí co nejdříve," uvedl šéf úřadu vlády Jošihide Suga.
Analytik Akira Kišimoto, který zkoumá automobilový trh u banky JPMorgan, odhaduje, že případ by mohl Mitsubishi přijít na více než 50 miliard jenů (přes deset miliard Kč). Vedle odškodnění zákazníků a nákladů na výměnu součástek bude cena zahrnovat i kompenzaci pro Nissan, který na manipulace přišel.
Psali jsme: Mitsubishi řeší skandál: Zaměstnanci manipulovali se spotřebou palibaTokijská burza dnes zastavila obchodování s akciemi firmy, protože kvůli zahlcení prodejními příkazy se s nimi neuskutečnil jediný obchod. Za dva dny akcie Mitsubishi ztratily třetinu hodnoty, což představuje ztrátu celkem 2,5 miliardy dolarů (60 miliard Kč).
Podle generálního ředitele zastoupení Mitsubishi v ČR Martina Kroba jednal výrobce rychle a rozhodně. "Jsme si vědomi toho, že tento problém může vyvolat znepokojení u některých našich zákazníků. Každopádně bych chtěl všechny ujistit, že se nesprávně prováděné testování spotřeby paliva týká pouze modelů vyráběných pro Japonsko a prodávaných výhradně na tomto trhu," sdělil ČTK.
Související
Buffettovo impérium expanduje. Miliardář překvapivě investoval do pěti firem v Japonsku
Prodej nových aut v EU prudce vzrostl, výjimkou je jedna země
Mitsubishi , Japonsko , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
21. března 2026 22:02
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Zdroj: Lucie Podzimková