Tokio - Japonská telekomunikační skupina SoftBank Group převezme britskou technologickou firmu ARM Holdings za 24,3 miliardy liber (785 miliard Kč).
Oznámily to dnes firmy, které tak potvrdily dřívější spekulace v médiích. Transakce podle britského ministra financí Philipa Hammonda ukazuje, že Británie zůstává atraktivním cílem pro investory i po brexitu.
Podobně se vyjádřila i premiéra Theresa Mayová, podle které dohoda ukazuje, že britská ekonomika může být úspěšná i po rozhodnutí opustit EU. Dohoda také podle ní znamená výraznou podporu zaměstnanosti a ekonomice.
Společnost ARM navrhuje čipy pro mobilní telefony a počítačové tablety, její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei. Její převzetí by mohlo být jednou z největších akvizicí v evropském technologickém sektoru a největší akvizicí firmy SoftBank. Podle agentury Reuters se předpokládá, že ARM bude hrát jednu z ústředních rolí v posunu celého technologického odvětví k internetu věcí, na který svou pozornost zaměřuje také zakladatel SoftBank Masajoši Son. "Je to jedna z nejdůležitějších akvizic, jaké jsme kdy učinili, a očekávám, že ARM se dále do budoucna stane klíčovým pilířem růstové strategie SoftBank," uvedl Son v prohlášení.
SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 procent vyšší než páteční závěrečná hodnota akcií na burze. SoftBank slíbila, že zachová značku ARM, obchodní model i organizační strukturu ARM, stejně jako ústředí firmy v Cambridge v centrální Anglii.
Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací SoftBank britskou firmu poprvé oficiálně oslovila až po hlasování o brexitu. Son ze SoftBank posléze uvedl, že nesdílí obavy svých přátel týkající se dopadů brexitu na podnikání. Japonská firma se podle něj domnívá, že po referendu je správný čas investovat v Británii.
ARM je nejhodnotnější technologickou společností podle tržní hodnoty zapsanou na londýnské burze. List FT ovšem upozornil, že společnost ARM je vůči negativním dopadům takzvaného brexitu chráněna lépe než mnohé jiné britské firmy, a to díky svému významnému postavení v globálním čipovém průmyslu a příjmům v amerických dolarech.
Související
Šéf SoftBank doplatil na bitcoiny, prodělal přes 130 milionů dolarů
T-Mobile US koupí konkurenta Sprint, vznikne telekomunikační gigant
SoftBank Group , ARM Holdings , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák