New York - Akcie ve Spojených státech ukončily první den nového týdne se ztrátou. Trhy tak reagovaly na první kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, které potvrdily ochranářský postoj v zahraničním obchodu.
Index Dow Jones oslabil o 27,40 bodu, tedy 0,14 procenta, na 19.799,85 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 6,11 bodu, čili 0,27 procenta, na 2265,20 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 2,39 bodu, neboli 0,04 procenta, na 5552,94 bodu.
Trump dnes podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Trump odstoupení od smlouvy sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. Nový prezident také slíbil, že znovu vyjedná severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s představiteli Kanady a Mexika.
Podle analytiků skutečnost, že prvním krokem nového prezidenta bylo napadení obchodních dohod, zřejmě vyvedlo z rovnováhy řadu optimistických investorů. Investoři spíše čekali snížení daní a zrušení některých regulací a oznámení Trumpa je tak určitě zklamalo.
Nejhůře si dnes vedly energetické společnosti, protože ceny ropy kvůli signálům vysokého oživení těžby v USA oslabily. Výsledky hospodaření pak stáhly dolů akcie druhého největšího poskytovatele služeb pro ropné firmy Halliburton. Jediným sektorem, který dnes posiloval, byl realitní, napsala agentura Reuters.
Americký dolar dnes oslabil a ke koši měn se propadl až na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Náladu investorů ovlivnily obavy z prvních dnů vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, které zatím poznamenaly protesty, protekcionistický inaugurační projev a rozzlobené komentáře na twitteru. Z nejistoty zatím nejvíce těží japonský jen, považovaný za bezpečnou investici v době nejistot. Od počátku roku zpevnil jen k dolaru již téměř o tři procenta.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,4 procenta na 100,19 bodu. Dolar vůči euru oslabil o 0,4 procenta na 1,0743 USD a k jenu o 1,3 procenta na 113,12 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,9 procenta na 121,54 JPY.
5. prosince 2025 16:28
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Související
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
před 2 hodinami
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 3 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 4 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 5 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 6 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 7 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 8 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 9 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 9 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 10 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 11 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 12 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl.
Zdroj: Lucie Podzimková