Praha - Odborníci na diamantový průmysl oslovení agenturou Reuters uvádí, že Lesedi La Rona, největší existující nezpracovaný diamant, musí být rozřezán a opracován, aby našel svého kupce. Takto získá na hodnotě, i když ztratí nemalou část své původní váhy. Surový kámen nebyl před rokem vydražen, protože nejvyšší nabídka (61 milionů dolarů, tehdy 1,46 miliardy korun) nepřesáhla minimální prodejní cenu 70 milionů dolarů (přibližně 1,7 miliardy korun).
Má velikost tenisového míčku, váží 1 109 karátů (221,8 gramu) a je světovým unikátem. V současné době se totiž na světě nevyskytuje větší nezpracovaný diamant, který člověk vyzdvihl ze zemského povrchu. Těžařská společnost Lucara Diamond ho vytěžila v listopadu 2015 v Botswaně. V červenci 2016 se ale nenašel kupec, který by byl za Lesedi La Rona ochoten ve veřejné dražbě zaplatit alespoň 70 milionů dolarů.
Pro kupce bude atraktivnější ve vybroušené formě
Podle předních odborníků oslovených agenturou Reuters teď diamant s velkou pravděpodobností čeká broušení a leštění, které může trvat i více jak jeden rok. „Zpracování takto velkého kamene je dost riskantní záležitostí a není divu, že z něj má velká část potencionálních zájemců velký respekt. Jednoduše nechtějí brát rizika zpracování na sebe. Diamant je sice nejtvrdší nerost na světě, ale zároveň je taky velmi štěpný. Nikdy s jistotou předem nevíte, zda se vám při zpracování nerozdělí na více menších kusů. Například výsledkem zpracování historicky největšího surového diamantu Cullinan je devět menších diamantů,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak 20 let.
Ke zpracování diamantů dodává: „Řezání, broušení a leštění diamantů je opravdu mistrovským uměním, jehož nejvyšší kvalitu na světě zajišťuje jen několik uznávaných diamantových center. Proto je pro budoucího majitele lepší vlastnit již vybroušený precizní diamant i přes to, že kvůli zpracování ztratil třeba až polovinu své původní velikosti.“ Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že z Lesedi La Rona vznikne několik menších vybroušených diamantů, které budou ve finální fázi zasazeny do investičních šperků.
Související
EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů
Ať Karel III. vrátí Hvězdu Afriky. Jinak ho nebudeme respektovat, zní z JAR před korunovací
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 1 hodinou
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 2 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 2 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 4 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
Na Ukrajině by se v tomto týdnu měly pozastavit boje. Po Moskvě, která tak činí v souvislosti s oslavami vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v druhé světové válce, oznámil krátkodobé příměří i Kyjev.
Zdroj: Lucie Podzimková