Washington - Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová vyjádřila důvěru, že Kanada by mohla dojednat se Spojenými státy novou Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), pokud bude dobrá vůle a flexibilita na všech stranách. Freelandová vede jednání za kanadskou stranu. V pátek rozhovory mezi USA a Kanadou skončily neúspěšně, obnoveny mají být příští týden ve středu.
Součástí NAFTA je kromě Kanady a USA také Mexiko. Změna obchodní dohody byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Strany vedou jednání o změně dohody více než rok. V pondělí však USA a Mexiko oznámily, že se spolu dohodly na znění nové dohody s tím, že pokud bude mít Kanada zájem, může se k dohodě připojit.
"Pokračujeme velmi tvrdě v práci a děláme pokrok. Ale ještě nejsme u cíle," řekl Freelandová novinářům poté, co několik dní trvající rozhovory skončily bez dohody. "Víme, že dohoda, která bude vítězstvím pro všechny tři strany, je na dosah. S dobrou vůlí a flexibilitou na všech stranách vím, že se to může podařit."
Podle agentur Reuters a AP jsou hlavními problémy americký požadavek na větší napojení na kanadský mlékárenský trh, který je nyní velmi uzavřený, a požadavek Kanady, aby byl zachován současný systém řešení sporů. Washington chce tento systém zrušit.
Americký prezident Trump již na počátku minulého týdne řekl, že hodlá v pátek informovat Kongres o záměru podepsat do 90 dnů s Mexikem bilaterální obchodní dohodu, která má nahradit NAFTA. Vyzval Kanadu, pokud má zájem se připojit, aby jednání dokončila do pátku. To se nepodařilo.
Trump pospíchal s oznámením Kongresu, protože chce, aby dohodu mohl podepsat ještě současný mexický prezident Enrique Peňa Nieto, kterému končí funkční období 1. prosince. Text dohody s Mexikem zatím není známý, protože podle pravidel USA smí být zveřejněn až za 30 dní od oznámení.
Případnou obchodní dohodu musí schválit Kongres. Než americká vláda začala před rokem jednat o nové dohodě NAFTA, informovala Kongres, že zahájila jednání s Kanadou a Mexikem. To vyvolává otázku, zda je vláda nyní oprávněná uzavřít dohodu jen s jednou z těchto zemí. Kongres by tak mohl odmítnout schválit dohodu, jejíž součástí Kanada není.
Také nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador prohlásil, že má zájem, aby se dohody účastnila i Kanada. Někteří analytici se také domnívají, že pro Mexiko by bylo obtížné prosadit "Trumpovu dohodu" doma, pokud by Kanada nesouhlasila s tím, že je to dobrá dohoda.
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Související
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
USA (Spojené státy americké) , Kanada , Dohoda NAFTA , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 1 hodinou
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák