Donald Trump navzdory neúspěchům zbohatl

Hodnota čistého majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa se za poslední rok zvýšila o pět procent na tři miliardy USD (téměř 68 miliard Kč). Pomohl k tomu růst hodnoty podílu ve dvou kancelářských budovách. Uvedla to agentura Bloomberg, která sleduje změny hodnoty majetku světových miliardářů svým indexem.

Letošní růst přichází po dvou letech poklesu a vrací se na úroveň z roku 2016. Bloomberg upozornil, že Trumpův majetek vzrostl navzdory některým neúspěchům rodinné firmy, včetně zrušení dvou nových hotelových řetězců a včetně slabšího výkonu letoviska Mar-a-Lago na Floridě a sedmi golfových hřišť.

K růstu hodnoty majetku pomohl Trumpovi jeho přítel Steven Roth, který vede společnost Vornado Realty Trust. Hodnota Trumpova 30procentního podílu ve dvou realitách firmy Vornado, na Manhattanu a v San Francisku, se na celkovém majetku podílela čtvrtinou a hodnota podílu se zvýšila meziročně o 33 procent na 765 milionů USD. Hodnota tohoto podílu překonala také hodnotu golfových hřišť a rezortů a stala se největším zdrojem jeho majetku. Hodnota golfových hřišť a klubů se snížila o 19 procent na 525 milionů USD, zejména kvůli poklesu poptávky.

Podle dostupných informací Trump dluží věřitelům nejméně 550 milionů USD. To je zhruba stejně jako loni.

Trump se však nedostal na seznam 500 nejbohatších lidí světa sestavovaný agenturou Bloomberg. Majetek lidí na dolním konci seznamu se pohybuje kolem čtyř miliard USD.

Trumpovy odhady hodnoty majetku jsou často vyšší než odhady nezávislé. A také je často mění. Když Trump v roce 2015 oznámil kandidaturu, tak uváděl, že jeho majetek má hodnotu 8,7 miliardy USD. Bloomberg ale hodnotu Trumpova majetku tehdy odhadl na 2,9 miliardy USD. Trump tento odhad odmítl a označil za hloupý. Pak oznámil, že hodnota jeho majetku je více než deset miliard USD. Uvedl, že velká část hodnoty jeho majetku pochází z ceny jeho značky, která činí až čtyři miliardy USD.

Trump svůj majetek řídí prostřednictvím více podniků, které společně tvoří společnost s názvem The Trump Organization. Než se ujal funkce, umístil své podniky do svěřenského fondu, ze kterého má výlučný prospěch a na který dohlížejí jeho dva starší synové a dlouholetý účetní Allen Weisselberg.

Trumpovo rozhodnutí ponechat si majetek i po dobu, kdy je v úřadu prezidenta, porušuje tradici trvající desítky let. Výsledkem tak jsou i žaloby, ve kterých je Trump obviňován z porušování ústavy, protože prodává své služby vládě. Jeho kritici také tvrdí, že vydělává na prezidentské funkci, což ale Trump v říjnu odmítl, když televizi Fox News Channel řekl, že prezidentování ho stojí miliardy dolarů.

Související

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.
Dovoz a vývoz zboží

Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla

Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.

Více souvisejících

Donald Trump majetek miliardáři Bloomberg.com

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy