Akcie na světových trzích kvůli dopadům šíření nového koronaviru dál výrazně klesají, ztráty mají hlavní asijské trhy a silným poklesem otevřela také Evropa. Investoři většinou za peníze z prodeje akcií nakupují zlato či státní dluhopisy nejbonitnějších zemí. Výnosy klíčových dluhopisů americké vlády proto klesají na stále nová minima s tím, jak v důsledku vyšší poptávky roste jejich cena. Totéž se týká dluhopisů německé vlády.
Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení odepisoval 2,5 procenta na 371 bodů. Smazal tak veškeré zisky, které se mu podařilo v tomto týdnu nabrat. Nejvíce zasažen výprodejem je sektor cestovního ruchu, jehož index už je v takzvaném medvědím trhu. To znamená, že z maxima za poslední rok sestoupil minimálně o 20 procent. Trh se obává, že dopady koronaviru budou mnohem výraznější, než se dosud předpokládalo.
Akcie evropského výrobce letecké techniky Airbus odepisují přes tři procenta, což je i reakce na to, že firma v únoru nedostala žádnou novou objednávku na nákup letadel. To je další důkaz, jak výrazně je narušena důvěra v odvětví. Šest procent ztrácejí akcie britského provozovatele kin Cineworld, což je ale reakce hlavně na horší výsledky hospodaření. Firma uvedla, že výrazně nižší návštěvnost kin kvůli šíření nového koronaviru nezaznamenala.
Ve střední Evropě akcie ve Varšavě podle indexu WIG odepisují 2,4 procenta na 49.556 bodů, zatímco hlavní index budapešťské burzy BUX ztrácí 3,1 procenta na 41.310 bodů. Pražská burza, která je výrazně méně likvidní, podle indexu PX krátce po 10:00 odepisovala 3,9 procenta na 971 bodů.
Odklon od akcií nahrává zejména dluhopisům. Výnos desetiletého dluhopisu americké vlády se tak snížil až na 0,808 procenta, kde ještě nikdy nebyl. Podobně hypotéka na 30 let s pevnou sazbou má nyní v USA úrok 3,29 procenta ročně, což je také dosavadní minimum. Rychlý pokles výnosů má negativní dopad na dolar, který klesá například vůči japonskému jenu nebo švýcarskému franku. Růst pak zrychluje cena zlata, která překročila 1670 dolarů za troyskou unci a zaznamenává nejvyšší týdenní nárůst od roku 2011.
"Vzhledem k tempu inflace v USA jsou výnosy už moc nízko a já na těchto úrovních americké dluhopisy už rozhodně kupovat nechci," řekla agentuře Reuters analytička Ayako Seraová z finančního ústavu Sumitomo Mitsui Bank v Tokiu. "Ale když ostatní nakupují dál, tak to ukazuje velmi silné přání uniknout riziku. Tohle je panika," dodala.
Výprodej dnes pokračoval i na trzích v Asii, hlavní index japonských akcií Nikkei 225 odepsal 2,72 procenta na 20.749,75 bodu, a ocitl se tak nejníže za půl roku. Index čínských akcií CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 1,62 procenta na 4138,51 bodu, index Hang Seng burzy v Hongkongu pak odepsal 2,32 procenta na 26.146,67 bodu.
Nový typ koronaviru se od loňského prosince šíří z Číny, v celém světě už je více než 98.000 nakažených a více než 3300 lidí onemocnění podlehlo. Dvanáct nakažených nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, má i Česká republika. Na nemoc zatím neexistuje spolehlivý lék, několik se jich ale už testuje.
V Číně byla řada firem nucena omezit činnost, což narušilo globální dodavatelské řetězce a vzhledem k jejich provázanosti přeneslo ekonomické potíže do dalších zemí. Nových případů nákazy už ale v Číně ubývá a mnoho firem začíná aktivity postupně obnovovat.
Související
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
Akcie , Ekonomika , dluhopisy , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
před 2 hodinami
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
před 3 hodinami
Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
před 4 hodinami
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
před 4 hodinami
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
před 5 hodinami
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
před 5 hodinami
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
před 6 hodinami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 7 hodinami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 7 hodinami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 8 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 9 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 9 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 10 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 11 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 12 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
Svět si v neděli připomněl černobylskou tragédii, která se před 40 lety dotkla i života v tehdejším Československu. Připomněli to meteorologové, když zveřejnili mapy, z nichž vyplývá, kde na našem území byla největší kontaminace. Zásadní roli sehrály dešťové srážky.
Zdroj: Jan Hrabě