Americká centrální banka (Fed) dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v letošním roce klesne o 6,5 procenta. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v rozsáhlé podpoře domácí ekonomiky, která se potýká s dopady šíření koronaviru. Svou základní úrokovou sazbu banka podle očekávání ponechala beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta.
V příštím roce očekává Fed nárůst ekonomiky o pět procent. "Pokračující zdravotní krize bude mít v blízké době silný dopad na ekonomickou aktivitu, zaměstnanost a inflaci a přináší značná rizika pro hospodářský výhled na středně dlouhé období," uvedla centrální banka v dnešním prohlášení.
Představitelé Fedu předpokládají, že základní úroková sazba zůstane v blízkosti nuly minimálně do roku 2022. Banka rovněž slíbila, že bude pokračovat v rozsáhlých nákupech dluhopisů.
Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes uvedl, že ekonomika Spojených států již začala oživovat z propadu způsobeného šířením koronaviru a ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se její stav bude "dramaticky" zlepšovat.
V prvním čtvrtletí se HDP Spojených států podle údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 4,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad, který by podle některých odhadů mohl činit přes 20 procent.
Světová banka tento týden předpověděla, že ekonomika USA v letošním roce klesne o 6,1 procenta. V příštím roce pak počítá se čtyřprocentním nárůstem.
Související
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
Trump odmítl deeskalaci na Blízkém východě, zní z Íránu
USA (Spojené státy americké) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
před 1 hodinou
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
před 2 hodinami
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
před 2 hodinami
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
před 3 hodinami
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
před 4 hodinami
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
před 5 hodinami
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
před 6 hodinami
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
před 7 hodinami
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
před 8 hodinami
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
před 9 hodinami
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
před 9 hodinami
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
před 10 hodinami
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 11 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 12 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 13 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
Vedení České televize v pondělí opět reagovalo na odchod moderátora Václava Moravce, který po 21 letech opouští veřejnoprávní médium. Novináři konečně poděkovala, ale znovu se ohradila proti některým jeho tvrzením, která zazněla v nedělním vydání Otázek Václava Moravce.
Zdroj: Jan Hrabě