Provoz v Suezském průplavu byl dočasně přerušen poté, co ho v úterý zablokovala obří kontejnerová loď dlouhá 400 metrů, která znemožnila proplout desítkám dalších plavidel. Incident je ránou pro světový obchod, protože průplavem prochází přes 10 procent objemu zboží, s nímž se obchoduje po celém světě. Ztráty nyní šplhají do stovek miliard korun.
Agentura Bloomberg v této souvislosti uvedla, že narušení plavby v Suezu znamená za každý den ztrátu více než devíti miliard dolarů (přes 200 miliard Kč).
Po noční přestávce začali specialisté dnes ráno znovu uvolňovat obrovskou nákladní loď, která v úterý najela na mělčinu a zatarasila lodní cestu. Podle správy průplavu se snaží týmy uvolnit těžké plavidlo pomocí obřích rypadel a vyhnout se jeho odlehčení vykládkou kontejnerů, což by zabralo mnoho dní.
Ve středu se sice vlečné čluny snažily odtáhnout loď Ever Given z polohy napříč průplavem, loď ale stále nemůže plout a je třeba ji dostat do hlubší vody. Rypadla nyní odstraňují nános naplavenin kolem ní a jedno se zarývá do písčitého břehu průplavu, na nějž narazila příď.
Encalla el”EverGiven'enorme buque portacontenedores,en el canal dSuez,provocando colas d kms dbuques entreel Mediterráneo y el Mar Rojo,en ambos sentidos del canalllevahoras ahí,los operarios esto,se prevén retrasos en miles dentregas en variospaíses.https://t.co/hxD342eu0v ?? pic.twitter.com/k0AY3QjeMR
— Yo,Loba (@YoLoba2) March 23, 2021
Úterní incident značně narušil provoz průplavu a vlastník plavidla, japonská společnost Shoei Kisen Kaisha, dnes vydal písemnou omluvu. "Budeme se snažit situaci vyřešit co nejrychleji. Omlouváme se všem, koho se tento incident týká, včetně lodí, které jsou v Suezském průplavu nebo ho potřebují použít," stojí v prohlášení firmy.
Ever Given pluje pod panamskou vlajkou a přepravuje zboží z Asie do Evropy. Tentokrát směřovala z Číny do Rotterdamu. Je na ní 25člená posádka tvořená výhradně Indy, všichni jsou v pořádku.
Až 150 lodí teď čeká na povolení proplout u středomořského Port Saidu, rudomořského Port Suezu a také uvnitř průplavu. Ty lodě, které jsou za Ever Given, budou vráceny do Port Suezu na jihu průplavu, aby se cesta uvolnila.
Provozovatelem lodi je tchajwanská společnost Evergreen Marine, která oznámila, že příčinou incidentu byl silný vítr. Ten plavidlo zasáhl, když vplouvalo do Suezského průplavu z Rudého moře. Žádný kontejner při tom do vody nespadl. Stejné vysvětlení poskytly egyptské úřady, podle nichž oblast v úterý zasáhla písečná bouře a silný vítr, který měl v poryvech rychlost až 50 kilometrů za hodinu. Provozovatelé vylučují technickou příčinu incidentu a popřeli i původní zprávu, podle níž se loď ocitla bez proudu.
A 1,300-foot-long container ship is blocking all traffic across Egypt’s Suez Canal, one of the world’s most important shipping lanes. https://t.co/8wwdNEnF0C pic.twitter.com/yFiP9nJiqK
— NBC News (@NBCNews) March 24, 2021
Specializovaný časopis Lloyd's List denní ztráty způsobené zablokováním Suezu v celosvětovém obchodu vyčíslil na 5,1 miliardy dolarů (113 miliard Kč) ve směru nákladu mířícího západním směrem a 4,5 miliardy dolarů (100 miliard Kč) v opačném směru. Podle Bloombergu je nyní zablokováno 185 plavidel, Lloyd's píše o 165 lodích, mezi nimiž jsou ropné tankery, kontejnerové lodě, plavidla s nákladem chemikálií, plynu, dobytka i vody.
Kontejnerová loď Ever Given měla nehodu také v roce 2019, a to na Labi v Hamburgu, kde narazila na ukotvený trajekt. I tehdy byl podle úřadů příčinou vítr, trajekt byl značně poškozen. Loď byla vyrobena v roce 2018, měří na délku 400 metrů a široká je 59 metrů; patří k největším na světě a může naložit až 20.000 kontejnerů.
Suezský průplav spojuje Středozemní a Rudé moře a loni jím proplulo téměř 19.000 lodí, v průměru přes 51 za den. Cesta měří 193 kilometrů a slouží od roku 1869. Po vodě zaručuje nejrychlejší spojení mezi Asií a Evropou, prochází jí 12 procent objemu zboží, s nímž se ve světě obchoduje.
Související
Kontejnerová loď Ever Given třech měsících odplula ze Suezu
Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suez
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
před 59 minutami
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
před 1 hodinou
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
před 2 hodinami
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
před 3 hodinami
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
před 4 hodinami
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
před 5 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
před 5 hodinami
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
před 6 hodinami
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
před 7 hodinami
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
před 8 hodinami
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
před 9 hodinami
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
před 9 hodinami
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
před 10 hodinami
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
před 11 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
před 12 hodinami
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
před 13 hodinami
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.
Zdroj: Libor Novák