USA označily Švýcarsko a Vietnam za měnové manipulátory

Amerického ministerstvo financí označilo Švýcarsko a Vietnam za země, které manipulují svou měnou. Naposledy Spojené státy označily za měnového manipulátora loni v srpnu Čínu. Washington také přidal tři nová jména na seznam zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám. Vyplývá to z dnešního prohlášení ministerstva.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa letos v lednu zrušila rozhodnutí, podle kterého byla za měnového manipulátora označena Čína. Obě země předtím uzavřely novou obchodní dohodu, jejímž cílem bylo snížit obrovský obchodní přebytek Číny s USA.

Vietnam a Švýcarsko jsou podle amerického ministerstva financí jediné dvě země, které splňují všechna tři kritéria pro označení za měnového manipulátora. V příštím roce tak Spojené státy zahájí s těmito zeměmi jednání a pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou Američané uvalit na Vietnam a Švýcarsko hospodářské sankce.

Spojené státy rovněž přidaly Tchaj-wan, Thajsko a Indii na seznam zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám. Na tomto seznamu zůstalo Německo, Itálie, Japonsko, Malajsie, Singapur, Jižní Korea a Čína.

Aby země byla označena za manipulátora, musí mít obchodní přebytek s USA nejméně 20 miliard USD (430 miliard Kč), jejich devizové intervence musejí přesáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) a přebytek bilance běžného účtu dvě procenta HDP. Ministerstvo upozornilo, že Švýcarsko i Vietnam v poslední době intervenovaly na devizových trzích s cílem zabránit úpravám platební bilance. Vietnam také jednal s cílem získat nepoctivou konkurenční výhodu v mezinárodním obchodě.

Švýcarská centrální banka v reakci na označení za měnového manipulátora uvedla, že se svou měnou nemanipuluje a že svůj přístup k měnové politice nezmění. Dodala, že je i nadále ochotna silněji intervenovat na devizovém trhu, uvedla agentura Reuters.

Podle zákona z roku 1988 musí americké ministerstvo financí předkládat Kongresu každých šest měsíců zprávu o tom, zda některá ze zemí nemanipuluje se svou měnou, aby získala výhody v obchodě se Spojenými státy. V případě pozitivního nálezu je možné zavést obchodní sankce. Zákon z roku 2016 rozšířil kritéria, která ministerstvo financí při hodnocení používá.

Související

Ilustrační foto

Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv

Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.
Ropa, ilustrační fotografie Analýza

Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes

Světová ekonomika se ocitla na prahu vážné krize. Pondělní prudký nárůst cen ropy vyvolal masivní výprodeje na předních světových burzách a mezi ekonomy sílí obavy, že probíhající válka mezi USA, Izraelem a Íránem se stane rozbuškou pro globální ekonomický šok. Situace v Perském zálivu totiž vyústila v energetickou krizi, která s sebou nese hrozivé riziko stagflace.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Švýcarsko vietnam

Aktuálně se děje

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54

18. dubna 2026 20:17

18. dubna 2026 19:04

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

Zdroj: David Holub

Další zprávy