Na první pohled se zdá, že písek je ta nejobyčejnější věc na světě. Realita je však jiná. Jedná se o druhý nejpoužívanější surovinový zdroj světa. Lidé na něm jsou závislí a rychle dochází.
Písek neslouží jen k válení u moře nebo pro skotačení při čím dál populárnějším plážovém volejbalu. Ročně lidé spotřebují na 50 miliard tun písku. Používá se zejména ve stavebnictví do cementu nebo asfaltu, ale také při výrobě skla a nezbytný je také ve slévárenství.
Odborníci se shodují, že jeho zásoby se tenčí a lidé by jím měli začít šetřit. Udržitelná spotřeba písku je jednou ze zásadních ekologických výzev 21. století.
Pískem a jeho spotřebou se dlouhodobě zabývá Pascal Peduzi ze Švýcarska. Svůj odborný zájem v něm vyprovokovala událost, která se odehrála na Jamajce. Těžební společnost přijela s bagry na pláž a vybagrovala veškerý písek. Protestujícím místním dokonce vyhrožovali smrtí. Peduzi považuje za neuvěřitelný paradox vyhrožovat zabitím někomu kvůli písku.
Švýcarský odborník v alarmující zprávě vysvětluje, že písku je sice dost na pouštích, jenže pouštní písek je příliš jemný a nevhodný pro potřeby průmyslu a stavebnictví. Ideální je naopak písek, který se vyskytuje na ostrovních plážích.
Jenže ten je důležitý pro ochranu ostrovů před zvyšujícími se hladinami oceánu a také je nezbytný pro živo řady organizmů jako jsou želvy, které do písku kladou svá vajíčka.
Cena písku však stoupá a tak se těží i nelegálně a bez ohledu na dopady na životní prostředí.
Související
Tragédie na pláži: Dva chlapce zasypal písek, oba zemřeli
Počasí se lepší. Meteorologové odvolali smogovou situaci
písek , Poušť , pláž , Jamajka
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub