Virus HIV začal mutovat. Vědci poprvé po 20 letech objevili nový typ

Poprvé za 19 let objevil tým vědců nový kmen HIV. Podle Abbott Laboratories, která provedla výzkum společně s University of Missouri, je kmen součástí skupiny M- verze HIV. Jde o stejné rodiny virových podtypů, které mohou být zodpovědné za globální pandemii HIV.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

HIV má několik různých kmenů a stejně jako jiné viry má schopnost se v průběhu času měnit a mutovat. Toto je první nový kmen HIV skupiny M identifikován od doby, kdy byly stanoveny pokyny pro klasifikaci podtypů. Aby se zajistilo, že testy použité pro zjištění choroby jsou účinné, je důležité vědět, které kmeny viru cirkulují.

Aby mohli vědci prohlásit, že se jedná o nový podtyp, musí byt nezávisle detekovány tři případy. První dva byli nalezeni v Demokratické republice Kongo v letech 1983 a 1990.

Třetí vzorek nalezený v Kongu byl odebrán v roce 2001 jako součást studie zaměřené na zabránění přenosu viru z matky na dítě. Vzorek byl malý, ale přestože se zdálo, že je podobný dvěma starším. Vědci chtěli otestovat celý genom, aby si byli jisti. V té době neexistovala technologie, která by určovala, zda se jedná o nový podtyp, napsal server CNN.

Vědci z Abbottu a University of Missouri vyvinuli nové techniky pro studium a mapování vzorků. Dokázali vzorek z roku 2001 kompletně sekvencovat, což znamená, že byli schopni vytvořit úplný obrázek o tom, co to bylo a určit, že to byl ve skutečnosti podtyp L skupiny M.

„Tento objev nám připomíná, že abychom ukončili pandemii HIV, musíme myslet na to, že se virus neustále mění a používat nejnovější technologii ke sledování jeho vývoje,“ uvedla ve svém prohlášení spoluautorka studie, Dr. Carole McArthur.

Podle Světové zdravotnické organizace žije s HIV asi 36,7 milionů lidí na světě. UNAIDS odhaduje, že v roce 2016 bylo nově infikováno přibližně 1,8 milionu lidí.

Loading...
Témata: hiv | Kongo | výzkum | aids | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama