Významný krok směrem k možnému vyléčení HIV učinili vědci z australského institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne. Ve výzkumu publikovaném v prestižním vědeckém časopise Nature Communications oznámili, že našli dosud nevídaný způsob, jak přimět virus HIV, aby se „odhalil“ uvnitř lidských bílých krvinek – tedy buněk, v nichž se doposud dokázal skrývat před imunitním systémem i dostupnými léky.
Zásadním problémem při hledání léku na HIV totiž zůstává schopnost viru nepozorovaně přežívat v některých typech bílých krvinek. Tato „skrytá rezerva“ viru může být kdykoliv znovu aktivována, čímž opět ohrozí pacienta, přestože jeho stav se může díky lékům jevit jako stabilní.
Tým z Melbourne nyní poprvé prokázal, že je možné dopravit do těchto ukrytých buněk mRNA – technologii, která se celosvětově proslavila v době pandemie covidu-19 díky vakcínám Pfizer/BioNTech a Moderna. Pomocí speciálně vyvinutých lipidových nanočástic, označovaných jako LNP X, vědci úspěšně vpravili mRNA do buněk infikovaných HIV. Tato molekula pak buňky „přesvědčí“, aby virus odhalily.
„Předtím jsme si mysleli, že je nemožné dostat mRNA do těchto specifických bílých krvinek, protože obvyklé lipidové nanočástice je nepřijímaly,“ vysvětlila doktorka Paula Cevaalová, spoluautorka studie. „Náš nový typ nanočástic ale tento problém překonal – a otevírá tak cestu k možnému vyléčení HIV.“
Výsledky byly pro tým natolik překvapivé, že je opakovaně ověřovali. „Když kolegyně přišla s prvními výsledky, připadalo nám to jako sen. Poslali jsme ji zpět do laboratoře, aby vše znovu otestovala – a výsledky byly stejně dobré,“ dodala Cevaalová. „Byli jsme ohromeni. Z ničeho nic to začalo fungovat. Všichni jsme jen nevěřícně zírali.“
Přestože jde zatím pouze o laboratorní výzkum, který byl proveden na lidských buňkách darovaných pacienty s HIV, výzkumníci věří, že se jim podařilo vytvořit nástroj, jenž umožní virus z těla zcela odstranit – buď pomocí samotné imunity, nebo v kombinaci s další léčbou.
Do klinického použití vede ještě dlouhá cesta. Nejprve bude třeba úspěšně otestovat technologii na zvířatech, poté projít náročnými bezpečnostními zkouškami u lidí, a až nakonec by mohly začít rozsáhlé studie účinnosti.
„V biomedicíně je běžné, že se slibné věci nakonec nikdy nedostanou do klinické praxe,“ upozornila Cevaalová. „Ale v oblasti výzkumu léčby HIV jsme zatím nic tak účinného na odhalení viru neviděli.“
Spoluautor výzkumu, doktor Michael Roche z Univerzity v Melbourne, doplnil, že jejich objev by mohl mít dopad i na jiné oblasti medicíny, protože zmíněné typy bílých krvinek hrají roli i v některých typech rakoviny.
Odborníci, kteří se výzkumu přímo neúčastnili, přesto považují výsledky za přelomové. „Tento přístup je podle mě výrazným posunem oproti předchozím strategiím, jak virus donutit vylézt z úkrytu,“ uvedl doktor Jonathan Stoye z londýnského institutu Francis Crick. „Zásadní otázka ale zůstává – musíme skutečně odstranit celý virový rezervoár, nebo postačí jeho větší část? Jestli i 10 % přeživšího viru může znovu nastartovat infekci, zatím nevíme.“
Jiný odborník, profesor Tomáš Hanke z Oxfordské univerzity, nicméně mírnil přílišný optimismus. Tvrdí, že samotné doručení RNA do bílých krvinek nikdy nebylo až takovým problémem a že představa, že by se tímto způsobem podařilo zasáhnout všechny buňky, kde se HIV skrývá, je zatím spíše přáním než reálnou možností.
Navzdory těmto pochybnostem panuje ve vědecké komunitě ohledně výsledků australského týmu opatrné nadšení. Pokud se další výzkumy potvrdí, mohl by se svět dočkat jednoho z největších průlomů v boji proti HIV za poslední dekády. Pro téměř 40 milionů lidí žijících s virem by to znamenalo nejen naději na život bez celoživotní medikace, ale i možnost jednou virus z těla zcela vymýtit.
Související

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
před 18 minutami

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
před 1 hodinou

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
před 1 hodinou

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
před 2 hodinami

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
před 3 hodinami

Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
před 4 hodinami

Čtvrteční počasí bude letní, přestože se ochladí
Aktualizováno včera

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
včera

Fotbalová Sparta vyrukuje do nové sezóny s realizačním týmem se zkušenostmi z Ostrovů
včera

Další viník smrti Matthewa Perryho přiznává vinu. Herce měl za hlupáka
včera

Izrael za nás dělá špinavou práci, konstatoval Merz. Protiíránské operace podpořil
včera

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
včera

Fotbalovou Duklu povede David Holoubek. V kádru bude mít absolventa akademie West Hamu
včera

"Je mi to líto." Primář z domažlické nemocnice poprvé stanul před soudem
včera

Izrael uvolňuje domácí omezení. Je to vzkaz vítězství nad Íránem, hlásá Katz
včera

Nevzdáme se, varoval ajatolláh Chameneí v reakci na výhrůžky Američanů
včera

První výhled počasí na prázdniny. Má pokračovat současný trend
včera

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
včera

Izraelské stíhačky znovu zasáhly Teherán. Cílem bylo velitelství represivních složek režimu
včera
Izrael udeřil na Írán kvůli jaderné hrozbě. Američané ale tvrdí, že Teherán o bombu neusiluje
Zatímco Izrael své masivní letecké údery na íránská zařízení ospravedlňuje hrozbou bezprostředního získání jaderné zbraně, americké zpravodajské služby takovou naléhavost popírají. Podle Washingtonu Teherán aktuálně aktivně neusiluje o jadernou výzbroj a jeho schopnosti jsou přinejmenším tři roky od realizace.
Zdroj: Jakub Jurek