Významný krok směrem k možnému vyléčení HIV učinili vědci z australského institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne. Ve výzkumu publikovaném v prestižním vědeckém časopise Nature Communications oznámili, že našli dosud nevídaný způsob, jak přimět virus HIV, aby se „odhalil“ uvnitř lidských bílých krvinek – tedy buněk, v nichž se doposud dokázal skrývat před imunitním systémem i dostupnými léky.
Zásadním problémem při hledání léku na HIV totiž zůstává schopnost viru nepozorovaně přežívat v některých typech bílých krvinek. Tato „skrytá rezerva“ viru může být kdykoliv znovu aktivována, čímž opět ohrozí pacienta, přestože jeho stav se může díky lékům jevit jako stabilní.
Tým z Melbourne nyní poprvé prokázal, že je možné dopravit do těchto ukrytých buněk mRNA – technologii, která se celosvětově proslavila v době pandemie covidu-19 díky vakcínám Pfizer/BioNTech a Moderna. Pomocí speciálně vyvinutých lipidových nanočástic, označovaných jako LNP X, vědci úspěšně vpravili mRNA do buněk infikovaných HIV. Tato molekula pak buňky „přesvědčí“, aby virus odhalily.
„Předtím jsme si mysleli, že je nemožné dostat mRNA do těchto specifických bílých krvinek, protože obvyklé lipidové nanočástice je nepřijímaly,“ vysvětlila doktorka Paula Cevaalová, spoluautorka studie. „Náš nový typ nanočástic ale tento problém překonal – a otevírá tak cestu k možnému vyléčení HIV.“
Výsledky byly pro tým natolik překvapivé, že je opakovaně ověřovali. „Když kolegyně přišla s prvními výsledky, připadalo nám to jako sen. Poslali jsme ji zpět do laboratoře, aby vše znovu otestovala – a výsledky byly stejně dobré,“ dodala Cevaalová. „Byli jsme ohromeni. Z ničeho nic to začalo fungovat. Všichni jsme jen nevěřícně zírali.“
Přestože jde zatím pouze o laboratorní výzkum, který byl proveden na lidských buňkách darovaných pacienty s HIV, výzkumníci věří, že se jim podařilo vytvořit nástroj, jenž umožní virus z těla zcela odstranit – buď pomocí samotné imunity, nebo v kombinaci s další léčbou.
Do klinického použití vede ještě dlouhá cesta. Nejprve bude třeba úspěšně otestovat technologii na zvířatech, poté projít náročnými bezpečnostními zkouškami u lidí, a až nakonec by mohly začít rozsáhlé studie účinnosti.
„V biomedicíně je běžné, že se slibné věci nakonec nikdy nedostanou do klinické praxe,“ upozornila Cevaalová. „Ale v oblasti výzkumu léčby HIV jsme zatím nic tak účinného na odhalení viru neviděli.“
Spoluautor výzkumu, doktor Michael Roche z Univerzity v Melbourne, doplnil, že jejich objev by mohl mít dopad i na jiné oblasti medicíny, protože zmíněné typy bílých krvinek hrají roli i v některých typech rakoviny.
Odborníci, kteří se výzkumu přímo neúčastnili, přesto považují výsledky za přelomové. „Tento přístup je podle mě výrazným posunem oproti předchozím strategiím, jak virus donutit vylézt z úkrytu,“ uvedl doktor Jonathan Stoye z londýnského institutu Francis Crick. „Zásadní otázka ale zůstává – musíme skutečně odstranit celý virový rezervoár, nebo postačí jeho větší část? Jestli i 10 % přeživšího viru může znovu nastartovat infekci, zatím nevíme.“
Jiný odborník, profesor Tomáš Hanke z Oxfordské univerzity, nicméně mírnil přílišný optimismus. Tvrdí, že samotné doručení RNA do bílých krvinek nikdy nebylo až takovým problémem a že představa, že by se tímto způsobem podařilo zasáhnout všechny buňky, kde se HIV skrývá, je zatím spíše přáním než reálnou možností.
Navzdory těmto pochybnostem panuje ve vědecké komunitě ohledně výsledků australského týmu opatrné nadšení. Pokud se další výzkumy potvrdí, mohl by se svět dočkat jednoho z největších průlomů v boji proti HIV za poslední dekády. Pro téměř 40 milionů lidí žijících s virem by to znamenalo nejen naději na život bez celoživotní medikace, ale i možnost jednou virus z těla zcela vymýtit.
Související

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
Aktuálně se děje
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
včera

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
včera

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
včera

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
4. července 2025 22:03

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
4. července 2025 21:27

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
4. července 2025 20:54

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
4. července 2025 20:12

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
4. července 2025 19:26

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
4. července 2025 19:01

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
4. července 2025 18:23
Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Zdroj: Jan Hrabě