Vědci hlásí přelomový objev v boji proti HIV

Významný krok směrem k možnému vyléčení HIV učinili vědci z australského institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu v Melbourne. Ve výzkumu publikovaném v prestižním vědeckém časopise Nature Communications oznámili, že našli dosud nevídaný způsob, jak přimět virus HIV, aby se „odhalil“ uvnitř lidských bílých krvinek – tedy buněk, v nichž se doposud dokázal skrývat před imunitním systémem i dostupnými léky.

Zásadním problémem při hledání léku na HIV totiž zůstává schopnost viru nepozorovaně přežívat v některých typech bílých krvinek. Tato „skrytá rezerva“ viru může být kdykoliv znovu aktivována, čímž opět ohrozí pacienta, přestože jeho stav se může díky lékům jevit jako stabilní.

Tým z Melbourne nyní poprvé prokázal, že je možné dopravit do těchto ukrytých buněk mRNA – technologii, která se celosvětově proslavila v době pandemie covidu-19 díky vakcínám Pfizer/BioNTech a Moderna. Pomocí speciálně vyvinutých lipidových nanočástic, označovaných jako LNP X, vědci úspěšně vpravili mRNA do buněk infikovaných HIV. Tato molekula pak buňky „přesvědčí“, aby virus odhalily.

„Předtím jsme si mysleli, že je nemožné dostat mRNA do těchto specifických bílých krvinek, protože obvyklé lipidové nanočástice je nepřijímaly,“ vysvětlila doktorka Paula Cevaalová, spoluautorka studie. „Náš nový typ nanočástic ale tento problém překonal – a otevírá tak cestu k možnému vyléčení HIV.“

Výsledky byly pro tým natolik překvapivé, že je opakovaně ověřovali. „Když kolegyně přišla s prvními výsledky, připadalo nám to jako sen. Poslali jsme ji zpět do laboratoře, aby vše znovu otestovala – a výsledky byly stejně dobré,“ dodala Cevaalová. „Byli jsme ohromeni. Z ničeho nic to začalo fungovat. Všichni jsme jen nevěřícně zírali.“

Přestože jde zatím pouze o laboratorní výzkum, který byl proveden na lidských buňkách darovaných pacienty s HIV, výzkumníci věří, že se jim podařilo vytvořit nástroj, jenž umožní virus z těla zcela odstranit – buď pomocí samotné imunity, nebo v kombinaci s další léčbou.

Do klinického použití vede ještě dlouhá cesta. Nejprve bude třeba úspěšně otestovat technologii na zvířatech, poté projít náročnými bezpečnostními zkouškami u lidí, a až nakonec by mohly začít rozsáhlé studie účinnosti.

„V biomedicíně je běžné, že se slibné věci nakonec nikdy nedostanou do klinické praxe,“ upozornila Cevaalová. „Ale v oblasti výzkumu léčby HIV jsme zatím nic tak účinného na odhalení viru neviděli.“

Spoluautor výzkumu, doktor Michael Roche z Univerzity v Melbourne, doplnil, že jejich objev by mohl mít dopad i na jiné oblasti medicíny, protože zmíněné typy bílých krvinek hrají roli i v některých typech rakoviny.

Odborníci, kteří se výzkumu přímo neúčastnili, přesto považují výsledky za přelomové. „Tento přístup je podle mě výrazným posunem oproti předchozím strategiím, jak virus donutit vylézt z úkrytu,“ uvedl doktor Jonathan Stoye z londýnského institutu Francis Crick. „Zásadní otázka ale zůstává – musíme skutečně odstranit celý virový rezervoár, nebo postačí jeho větší část? Jestli i 10 % přeživšího viru může znovu nastartovat infekci, zatím nevíme.“

Jiný odborník, profesor Tomáš Hanke z Oxfordské univerzity, nicméně mírnil přílišný optimismus. Tvrdí, že samotné doručení RNA do bílých krvinek nikdy nebylo až takovým problémem a že představa, že by se tímto způsobem podařilo zasáhnout všechny buňky, kde se HIV skrývá, je zatím spíše přáním než reálnou možností.

Navzdory těmto pochybnostem panuje ve vědecké komunitě ohledně výsledků australského týmu opatrné nadšení. Pokud se další výzkumy potvrdí, mohl by se svět dočkat jednoho z největších průlomů v boji proti HIV za poslední dekády. Pro téměř 40 milionů lidí žijících s virem by to znamenalo nejen naději na život bez celoživotní medikace, ale i možnost jednou virus z těla zcela vymýtit. 

Související

Donald Trump

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Rozsáhlé škrty v americkém financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Africe vyvolaly vlnu obav mezi odborníky i zdravotnickými organizacemi. Po oznámení trvalého ukončení finanční podpory přicházejí organizace o klíčové prostředky, což může podle odborníků vést k drastickému nárůstu úmrtnosti a zastavení důležitých výzkumů i preventivních opatření.

Více souvisejících

hiv aids

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

včera

4. července 2025 22:03

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

4. července 2025 21:27

4. července 2025 20:54

4. července 2025 20:12

4. července 2025 19:26

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

4. července 2025 19:01

4. července 2025 18:23

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident

Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy