
Rozsáhlé škrty v americkém financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Africe vyvolaly vlnu obav mezi odborníky i zdravotnickými organizacemi. Po oznámení trvalého ukončení finanční podpory přicházejí organizace o klíčové prostředky, což může podle odborníků vést k drastickému nárůstu úmrtnosti a zastavení důležitých výzkumů i preventivních opatření.
Podle modelových odhadů by ukončení financování mohlo v Jihoafrické republice způsobit více než 500 000 úmrtí během příštích deseti let. Již nyní kvůli škrtům ztrácí tisíce lidí práci a přerušují se služby poskytované nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva – od sirotků a těhotných žen až po transgender osoby a pracovníky v sexbyznysu.
Americká vláda oznámila, že v rámci šetření ukončí více než 90 % smluv Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) a sníží zahraniční pomoc o 60 miliard dolarů. Oznámení o ukončení financování již obdržely organizace nejen v Jihoafrické republice, ale i v Malawi, Zambii, Tanzanii a Zimbabwe.
Organizace Elizabeth Glaser Pediatric AIDS Foundation uvedla, že obdržela výpovědi z financování tří svých programů, které poskytují léčbu více než 350 000 HIV pozitivním lidem v Lesothu, Eswatini a Tanzanii. Mezi nimi je i více než 10 000 těhotných žen, které musí užívat antiretrovirové léky, aby zabránily přenosu viru na své děti. „Je to rozsudek smrti pro matky a děti,“ varovala poradkyně nadace Dr. Lynne Mofensonová.
Mnoho programů bylo nuceno ukončit svou činnost už na konci ledna, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zahájila 90denní přezkum zahraniční pomoci. Některým programům byly uděleny dočasné výjimky, ale nyní dostávají konečné pokyny k uzavření.
Nejvíce zasažené jsou programy financované prostřednictvím Prezidentského nouzového plánu pro pomoc proti AIDS (PEPFAR), který v roce 2003 založil tehdejší prezident George W. Bush. V Jihoafrické republice tento program zajišťoval 17 % veškeré pomoci v oblasti HIV, v některých dalších afrických zemích byl tento podíl ještě vyšší.
Podle profesorky Lindy-Gail Bekkerové z Desmond Tutu HIV Centre v Kapském Městě budou důsledky drastické. „Nejde o přehánění, ale předpovídám obrovskou katastrofu,“ uvedla Bekkerová. Dodala, že vědecké pokroky v oblasti prevence HIV, jako jsou nové dlouhodobě působící injekční léky, dávaly naději na eliminaci nemoci, ale nyní se situace zřejmě vrátí zpět.
Jihoafrická republika má přibližně osm milionů lidí žijících s HIV, což je nejvyšší počet na světě. Bekkerová očekávala, že americká vláda se zaměří hlavně na programy podporující LGBTQ+ komunitu, vzhledem k postoji Trumpovy administrativy k otázkám diverzity, ale ve skutečnosti se škrty dotýkají všech oblastí – od péče o děti přes podporu mladých žen až po výzkum nových léků.
Zastavení financování také znamená konec výzkumných projektů, včetně klinických studií vakcín proti HIV a nových preventivních léků. Programy USAID umožňovaly provozovat kliniky, kde mohly získávat péči i stigmatizované skupiny obyvatel, jako jsou transgender osoby nebo pracovníci v sexbyznysu, bez obav z diskriminace.
Kholi Butheleziová, národní koordinátorka organizace Sisonke, která podporuje pracovníky v sexbyznysu, přiznala, že je situace velmi znepokojivá. „Už několik nocí jsem nespala. Toto rozhodnutí nám připomíná dobu, kdy ještě neexistovala účinná léčba HIV.“
Odborníci apelují na jihoafrickou vládu, aby se pokusila alespoň částečně nahradit výpadek americké pomoci. Některé programy financované Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím nebyly uzavřeny, ale podle odborníků je příliš brzy na to říct, zda se škrty nakonec nedotknou i jich.
Podle Dr. Kate Reesové z Anova Health Institute měly být programy postupně převedeny pod státní financování v průběhu následujících pěti let. „Teď místo pozvolného přechodu padáme přímo z útesu,“ varovala.
Reesová uvedla, že americká pomoc byla hluboce integrovaná do jihoafrického zdravotního systému, a proto její náhlé stažení pocítí každý, kdo využívá zdravotnické služby. „Zítra budeme muset propustit více než 2 800 lidí – od poradců přes zdravotní sestry až po pracovníky administrativy. A pro mnohé z nich bude velmi těžké najít si jinou práci.“
Snížení amerického financování přichází v době, kdy se svět snaží vymýtit HIV/AIDS jako globální zdravotní hrozbu. Nyní se odborníci obávají, že namísto dalšího pokroku dojde k masivnímu zhoršení situace, které bude stát životy statisíců lidí.
Související

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo

V pololetí přibylo 133 HIV pozitivních, podíl cizinců nejvyšší za dobu sledování
hiv , Donald Trump , afrika
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 50 minutami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 1 hodinou

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 1 hodinou

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 2 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 2 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 3 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 4 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 5 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 5 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 6 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 6 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 7 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 8 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 8 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 8 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 9 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 10 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 10 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 10 hodinami
Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
Už více než 11 let celý svět spekuluje o tom, jak je na tom legenda Formule 1 a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher po osudné nehodě na lyžích z prosince roku 2013. Nyní přichází s nejnovějšími informacemi o současném zdravotním stavu tohoto rakouského pilota novinář rakouské televize RTL Felix Görner. A nejsou pro fanoušky nikterak povzbudivé.
Zdroj: David Holub