
Rozsáhlé škrty v americkém financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Africe vyvolaly vlnu obav mezi odborníky i zdravotnickými organizacemi. Po oznámení trvalého ukončení finanční podpory přicházejí organizace o klíčové prostředky, což může podle odborníků vést k drastickému nárůstu úmrtnosti a zastavení důležitých výzkumů i preventivních opatření.
Podle modelových odhadů by ukončení financování mohlo v Jihoafrické republice způsobit více než 500 000 úmrtí během příštích deseti let. Již nyní kvůli škrtům ztrácí tisíce lidí práci a přerušují se služby poskytované nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva – od sirotků a těhotných žen až po transgender osoby a pracovníky v sexbyznysu.
Americká vláda oznámila, že v rámci šetření ukončí více než 90 % smluv Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) a sníží zahraniční pomoc o 60 miliard dolarů. Oznámení o ukončení financování již obdržely organizace nejen v Jihoafrické republice, ale i v Malawi, Zambii, Tanzanii a Zimbabwe.
Organizace Elizabeth Glaser Pediatric AIDS Foundation uvedla, že obdržela výpovědi z financování tří svých programů, které poskytují léčbu více než 350 000 HIV pozitivním lidem v Lesothu, Eswatini a Tanzanii. Mezi nimi je i více než 10 000 těhotných žen, které musí užívat antiretrovirové léky, aby zabránily přenosu viru na své děti. „Je to rozsudek smrti pro matky a děti,“ varovala poradkyně nadace Dr. Lynne Mofensonová.
Mnoho programů bylo nuceno ukončit svou činnost už na konci ledna, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zahájila 90denní přezkum zahraniční pomoci. Některým programům byly uděleny dočasné výjimky, ale nyní dostávají konečné pokyny k uzavření.
Nejvíce zasažené jsou programy financované prostřednictvím Prezidentského nouzového plánu pro pomoc proti AIDS (PEPFAR), který v roce 2003 založil tehdejší prezident George W. Bush. V Jihoafrické republice tento program zajišťoval 17 % veškeré pomoci v oblasti HIV, v některých dalších afrických zemích byl tento podíl ještě vyšší.
Podle profesorky Lindy-Gail Bekkerové z Desmond Tutu HIV Centre v Kapském Městě budou důsledky drastické. „Nejde o přehánění, ale předpovídám obrovskou katastrofu,“ uvedla Bekkerová. Dodala, že vědecké pokroky v oblasti prevence HIV, jako jsou nové dlouhodobě působící injekční léky, dávaly naději na eliminaci nemoci, ale nyní se situace zřejmě vrátí zpět.
Jihoafrická republika má přibližně osm milionů lidí žijících s HIV, což je nejvyšší počet na světě. Bekkerová očekávala, že americká vláda se zaměří hlavně na programy podporující LGBTQ+ komunitu, vzhledem k postoji Trumpovy administrativy k otázkám diverzity, ale ve skutečnosti se škrty dotýkají všech oblastí – od péče o děti přes podporu mladých žen až po výzkum nových léků.
Zastavení financování také znamená konec výzkumných projektů, včetně klinických studií vakcín proti HIV a nových preventivních léků. Programy USAID umožňovaly provozovat kliniky, kde mohly získávat péči i stigmatizované skupiny obyvatel, jako jsou transgender osoby nebo pracovníci v sexbyznysu, bez obav z diskriminace.
Kholi Butheleziová, národní koordinátorka organizace Sisonke, která podporuje pracovníky v sexbyznysu, přiznala, že je situace velmi znepokojivá. „Už několik nocí jsem nespala. Toto rozhodnutí nám připomíná dobu, kdy ještě neexistovala účinná léčba HIV.“
Odborníci apelují na jihoafrickou vládu, aby se pokusila alespoň částečně nahradit výpadek americké pomoci. Některé programy financované Centry pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím nebyly uzavřeny, ale podle odborníků je příliš brzy na to říct, zda se škrty nakonec nedotknou i jich.
Podle Dr. Kate Reesové z Anova Health Institute měly být programy postupně převedeny pod státní financování v průběhu následujících pěti let. „Teď místo pozvolného přechodu padáme přímo z útesu,“ varovala.
Reesová uvedla, že americká pomoc byla hluboce integrovaná do jihoafrického zdravotního systému, a proto její náhlé stažení pocítí každý, kdo využívá zdravotnické služby. „Zítra budeme muset propustit více než 2 800 lidí – od poradců přes zdravotní sestry až po pracovníky administrativy. A pro mnohé z nich bude velmi těžké najít si jinou práci.“
Snížení amerického financování přichází v době, kdy se svět snaží vymýtit HIV/AIDS jako globální zdravotní hrozbu. Nyní se odborníci obávají, že namísto dalšího pokroku dojde k masivnímu zhoršení situace, které bude stát životy statisíců lidí.
Související

Vědci hlásí přelomový objev v boji proti HIV

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
hiv , Donald Trump , afrika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
před 3 hodinami

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
před 4 hodinami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 5 hodinami

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 6 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 8 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 8 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 9 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 9 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 11 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 11 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 12 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 13 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 14 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 14 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 15 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák