Rozsáhlé požáry děsí svět. Vědci přišli s unikátní "vakcínou"

Vědec Eric Appel ze Stanfordské univerzity vytvořil sprejový gel, který funguje jako vakcína proti požáru. Nová tekutina podobná gelu, která se drží na vegetaci celé měsíce, by mohla být novým způsobem, jak zabránit požárům přírody.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Tento prostředek na postřikování by mohl být jednoho dne použit k drastickému snížení počtu lesních požárů, které se každoročně vyskytují po celé planetě.

"Co teď děláme je monitorování oblasti náchylné k požárům a čekáme se zadrženým dechem na spuštění požárů, pak se spěcháme, abychom je uhasili," řekl Apple pro server Sciencealert.

Nový gel je v podstatě lepivým a ohnivzdorným nástřikem. Vyrábí se převážně z rostlinného materiálu a je založen na celulóze, což znamená, že je odolný proti povětrnostním podmínkám.

Vynálezci navíc tvrdí, že je i netoxický a dá se bezpečně nanášet na vegetaci pomocí současného zemědělského vybavení nebo letadel.

Dosud byl testován na trávě. Postřik poskytoval úplnou protipožární ochranu i po silných deštích. Pro srovnání, jiné komerční prostředky poskytovaly malou, nebo dokonce vůbec žádnou ochranu. “Nemáme nástroj srovnatelný s tímto. Má potenciál definitivně snížit počet požárů,“ řekl Alan Peters, vedoucí divize CalFire.

Tato látka může být použita nejen k prevenci požárů, ale v mnohem větších dávkách může být také použita k zastavení požáru. Jak se bude změna klimatu zhoršovat, očekává se, že požáry po celém světě budou intenzivnější a častější.

Vědci nyní spolupracují se státem Kalifornie na testování tohoto gelu v silničních oblastech lemovaných stromy. Pokud bude prostředek fungovat, mohlo by to zachránit nespočet životů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu

11.10.2019 22:21 Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn, plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama