Rozsáhlé požáry děsí svět. Vědci přišli s unikátní "vakcínou"

Vědec Eric Appel ze Stanfordské univerzity vytvořil sprejový gel, který funguje jako vakcína proti požáru. Nová tekutina podobná gelu, která se drží na vegetaci celé měsíce, by mohla být novým způsobem, jak zabránit požárům přírody.

Požár
doporučujeme

Tento prostředek na postřikování by mohl být jednoho dne použit k drastickému snížení počtu lesních požárů, které se každoročně vyskytují po celé planetě.

"Co teď děláme je monitorování oblasti náchylné k požárům a čekáme se zadrženým dechem na spuštění požárů, pak se spěcháme, abychom je uhasili," řekl Apple pro server Sciencealert.

Nový gel je v podstatě lepivým a ohnivzdorným nástřikem. Vyrábí se převážně z rostlinného materiálu a je založen na celulóze, což znamená, že je odolný proti povětrnostním podmínkám.

Vynálezci navíc tvrdí, že je i netoxický a dá se bezpečně nanášet na vegetaci pomocí současného zemědělského vybavení nebo letadel.

Dosud byl testován na trávě. Postřik poskytoval úplnou protipožární ochranu i po silných deštích. Pro srovnání, jiné komerční prostředky poskytovaly malou, nebo dokonce vůbec žádnou ochranu. “Nemáme nástroj srovnatelný s tímto. Má potenciál definitivně snížit počet požárů,“ řekl Alan Peters, vedoucí divize CalFire.

Tato látka může být použita nejen k prevenci požárů, ale v mnohem větších dávkách může být také použita k zastavení požáru. Jak se bude změna klimatu zhoršovat, očekává se, že požáry po celém světě budou intenzivnější a častější.

Vědci nyní spolupracují se státem Kalifornie na testování tohoto gelu v silničních oblastech lemovaných stromy. Pokud bude prostředek fungovat, mohlo by to zachránit nespočet životů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zjistili, co také prospívá klimatu. Nejspíš vás to překvapí

11.07.2020 18:28 Přestože panuje všeobecná shoda, že velké rozsáhlé požáry a v jejich důsledku vzniklé skleníkové…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy