Kubu zasáhl hurikán Ida, o víkendu se čekají bouře v Mexiku a v New Orleans

Tropická bouře Ida dnes večer SELČ zesílila na hurikán a zasáhla západní část Kuby, a to zřejmě s větší razancí, než se čekalo. Hurikán první kategorie doprovází velmi silný vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu a meteorologové očekávají vydatné přívalové deště a silné vlnobití. Úřady vydaly varování na Ostrově mládeže a v západních provinciích Pinar del Río a Artemisa, kde se koncentruje pěstování tabáku.

V neděli či v pondělí by měla Ida udeřit na New Orleans, kde starostka vyhlásila částečnou evakuaci. Tichomořské pobřeží Mexika pak zřejmě podle předpovědi amerického Národní střediska pro hurikány (NHC) zasáhne bouře Nora, napsala agentura AP.

Při postupu Mexickým zálivem k americkému pobřeží podle meteorologů Ida výrazně posílí a změní se až v hurikán třetí kategorie. "Ida má potenciál stát se velice škodícím živlem. Navíc se pohybuje velice rychle, takže překoná vzdálenosti mezi Kubou a Louisianou jen za den a půl," domnívá se meteorolog Brian McNoldy.

"V neděli a v pondělí existuje, a to hlavně na pobřeží Louisiany, zvýšené riziko vzniku bouří, jež mohou ohrozit život, zničujících větrů, jež doprovázejí hurikán, a silných srážek," uvedlo NHC. Špatné počasí hrozí i okolním státům. Ida by měla udeřit i na město New Orleans, které bylo v roce 2005 zdevastované hurikánem Katrina.

Vláda Louisiany vyhlásila krizový stav. "Nastal čas, aby se obyvatelé Louisiany (na hurikán) připravili," uvedl guvernér John Bel Edwards. Starostka New Orleans LaToya Cantrellová dnes vyzvala k evakuaci obyvatel z těch částí města, jež nechrání protipovodňové zábrany. Kolik lidí by mělo opustit své domovy, ale starostka neuvedla.

V Tichomoří se pohybuje k mexickým břehům tropická bouře Nora. I v jejím případě meteorologové předvídají, že dosáhne v sobotu síly hurikánu. Doprovázet by ji měly silné srážky a větry, NHC proto varuje před přívalovými záplavami a sesuvy půdy podél střední a severní části mexického tichomořského pobřeží, které by měla zasáhnout v sobotu a v neděli. V pondělí je Nora očekávána na Kalifornském poloostrově

Minulý víkend Mexiko čelilo na svém atlantickém břehu bouři Grace. Při jejím úderu na pobřeží zemřelo nejméně sedm lidí.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.
Hurikán, ilustrační fotografie.

Hurikánová sezóna pokračuje. Nicole dorazila na Floridu a zeslábla na tropickou bouři

Hurikán Nicole dnes dorazil na východní pobřeží Floridy a posléze zeslábl na tropickou bouři. V listopadu jsou podobné hurikány vzácné. Kvůli živlu byly na Floridě uzavřeny zábavní parky a letiště a byli evakuováni lidé, což se týkalo i resortu Mar-a-Lago, sídla bývalého prezidenta Donalda Trumpa, píše agentura AP. Na některých místech spadly domy do Atlantického oceánu.

Více souvisejících

Hurikán Kuba hurikán Ida (srpen 2021)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy