Na jihu Evropy meteorologové očekávají nadprůměrně teplé vánoční svátky a na některých místech by mohla padnout dlouhodobá teplotní maxima. Ukazují to předpovědi zveřejněné dnes na specializovaných webech. V některých částech Středozemního moře teploty zřejmě vystoupají až k 25 stupňům. Nadprůměrné teplo ale bude i v severnějších oblastech.
Na Sicílii a Sardinii meteorologové očekávají během vánočních svátků teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů. Podle deníku La Repubblica by tak v neděli, na Boží hod, mohl padnout teplotní rekord z Katánie, kde v roce 2009 naměřili 22 stupňů. Maximální teploty v rozmezí 23 až 25 stupňů se během vánočních svátků očekávají také na jihovýchodě Španělska. Na celém španělském území by pak mělo být o pět až šest stupňů tepleji, než kolik činí dlouhodobý průměr, uvádí server Eltiempo.es.
Teplo se však očekává i v oblastech více na severu a v horách. V italských Alpách teplota vzduchu klesne na bod mrazu až ve výšce 3000 metrů nad mořem, což meteorologové považují za nadprůměrný údaj. Do 2000 metrů nad mořem by nemělo sněžit, což se očekává i ve Španělsku.
Výstrahu vydaly úřady ve francouzských Alpách - v Savojsku a Horním Savojsku. Tam se očekávají výrazné srážky, které budou mít ale do výšky 2300 metrů nad mořem podobu deště. Ve výškách pod 2000 metry nad mořem proto úřady očekávají zvýšené nebezpečí lavin.
Španělsko letos opakovaně zaznamenávalo nadprůměrné teploty. Ačkoliv do konce roku zbývá zhruba týden, španělští meteorologové jsou už nyní schopni říct, že letošní rok byl nejteplejší přinejmenším od roku 1915. Očekává se, že poprvé průměrná roční teplota ve Španělsku překročí 15 stupňů, což je o 1,6 stupně více než dlouhodobý průměr, cituje deník El País mluvčího meteorologické služby Aemet Rubéna Del Campa. Ten vývoj označil za "autentické barbarství". Letošní rok byl ve Španělsku také nadměrně suchý.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
před 2 hodinami
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
před 3 hodinami
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
včera
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
včera
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
včera
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
včera
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
včera
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
včera
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
včera
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
včera
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
včera
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
včera
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
včera
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
včera
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
včera
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
včera
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
včera
Král popu je zpět. Příběh Michaela Jacksona vypráví nový film
včera
Šéfem lidovců se zřejmě stane jihomoravský hejtman Jan Grolich
včera
Trump přikázal námořnictvu ničit íránská plavidla. Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo
Donald Trump oznámil, že příměří mezi Izraelem a Libanonem bude prodlouženo o další tři týdny. Během tiskového brífinku v Oválné pracovně vyjádřil naději, že se představitelé obou zemí během tohoto období sejdou k vzájemnému jednání.
Zdroj: Libor Novák