Praha – Na mnoha místech České republiky prší a ve spojení s teplotami nad nulou, které způsobují tání sněhu, dochází ke zvyšování hladin řek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před záplavami.
Nejvážnější je situace v Plzeňském kraji, pro nějž platí stav povodňového ohrožení. Řeky tam na mnoha místech dosahují prvního stupně povodňové aktivity (SPA), některé jsou na druhém stupni a řeka Úslava v Prádle dosáhla již třetího stupně, tedy stavu ohrožení.Na prvním stupni (SPA) jsou podle ČHMÚ řeky Radbuza, Klabava, Mže či Střela. Druhého stupně, tedy stavu pohotovosti, dosáhla ve Stříbře Úhlavka.Vážný je stav situace také v Ústeckém kraji, kde prodle meteorologů také hrozí záplavy. Labe v Děčíně dosahuje již druhého stupně povodňové aktivity, v Ústí nad Labem je zatím na prvním stupni. Povodňová bdělost platí i pro město Varnsdorf na severu Čech, kde je řeka Mandava na prvním stupni.V Praze se bude uzavírat lodní dopravaZvyšujících se hladin řek nezůstává ušetřeno ani hlavní město. Vltava dosahuje v Chuchli prvního stupně povodňové aktivity. V současnosti tudy protéká 516 metrů krychlových za sekundu a povodí varuje, že průtok v Malé Chuchli má vzrůst až na 600 metrů krychlových. A během pátku by se mohl zvýšit ještě o dalších 200 kubíků.Od osmnácté hodiny město zastavuje veškerou lodní dopravu. Stav ohrožení však zatím obyvatelům Prahy nehrozí. Průtok je totiž regulován pomocí vltavské kaskády.Pršet bude dálMeteorologové varují, že má i nadále pršet. V nejohroženějších krajích, Plzeňském a Ústeckém, by mohlo do pátku spadnout až 15 milimetrů srážek. Na jihozápadě Čech by mohlo spadnout dokonce až 25 milimetrů.
Související
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 1 hodinou
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
včera
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
včera
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
včera
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
včera
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
včera
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
Předpověď počasí na velikonoční svátky je mimořádně žádaná. Meteorologové už přitom začínají tušit, jak bude. A mají alespoň částečně dobré zprávy. Počasí se totiž má před svátečním víkendem zlepšovat.
Zdroj: Jan Hrabě