Zemědělské sucho v České republice v posledních dnech díky dešťům mírně ustupuje. Dva nejhorší stupně, tedy výjimečné a extrémní sucho, jsou na 13 procentech území, část republiky netrpí suchem vůbec.
Deště ale stačily nasytit jen povrchové vrstvy do 40 centimetrů, dále v hloubce do jednoho metru převládá sucho na většině území republiky, vyplývá z údajů, které dnes vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
Předpověď pro dalších deset dnů je poměrně příznivá a díky dalším srážkám by mělo sucho nadále ustupovat. Pro zemědělce však přichází deště v mnoha případech pozdě, protože mají již sklizeno, nebo jsou těsně před sklizní. Deště mohou pomoci kukuřicím či slunečnicím, které ještě nestačily zaschnout, případě mohou pomoct pozdnímu ovoci.
Na mapě je deficit proti obvyklému stavu do hloubky 1m v rozlišení 500 m. Zdravíme Jižní Moravu,kde je vidět,že zahradnické deště nyní chodí!Alespoň náš zpravodaj z Hodonína je hlásí často. To ale neplatí trosku severněji a vlastně nikde v ČR. I když lokální bouřky někde pomohou. pic.twitter.com/ZnHeQAfLl9
— intersucho.cz (@Intersucho) August 1, 2019
Pojem zemědělské sucho odráží nasycenost půdy do hloubky jednoho metru a aktuální míru sucha vědci určují jako poměr aktuální nasycenosti vzhledem k dlouhodobému průměru pro dané území v letech 1961 až 2010.
Nadále je však v České republice hydrologické sucho. Pode údajů Českého hydrometeorologického ústavu hlásí stav sucha velká část měřicích stanic na řekách, podnormální stav je i v podzemních vrtech.
Aktuálně je nelepší stav na jindy suché jižní Moravě, která zemědělským suchem netrpí prakticky vůbec. Situace se zlepšila i v části střední Moravy, Vysočiny a jihozápadní části jižních Čech. Velkým suchem naopak trpí s výjimkou Orlických hor Královéhradecký kraj, severní Opavsko, jižní Plzeňsko a severozápad republiky. Hlubší vrstva je poznamenaná suchem prakticky v celých Čechách a v Moravskoslezském kraji.
Příznivější situace než v červenci už však nemá na výnosy polních plodin či sklizeň ovoce velký vliv vzhledem k pokročilosti vegetační sezony. Některé okresy hlásí postižení porostů nad 40 procent, hodně z nich poškození mezi 30 až 40 procenty. Na Moravě se kvůli několika suchým rokům výrazně rozmnožili hraboši a zničili hodně z toho, co nezničilo sucho.
Tam, kde by déšť mohl mít pozitivní dopad na kukuřici, už někteří zemědělci dříve hlásili usychání porostů či zastavení růstu.
Podobně, jako jsou zasažené některé regiony ČR, mají velké problémy se suchem i ve značné části Polska a severovýchodního Německa.
InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.
Související
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 1 hodinou
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 2 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 3 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 4 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 5 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 5 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
Český hydrometeorologický ústav upozornil na možnost, že by nadcházející neděle mohla přinést překonání absolutního českého teplotního rekordu 40,4 °C. Výrazné oteplování začíná již během dnešního dne a vyvrcholí extrémně teplým víkendem.
Zdroj: Libor Novák