Orkán Ciara, který se během dneška přežene přes Evropu, ráno zasáhl pobřeží Británie. Tamní meteorologové kvůli silné bouři vydali varování před záplavami, zrušen byl provoz některých trajektů a vlaků. Narušen je i provoz letišť, včetně londýnského Heathrow, píše agentura AP. Německo, které bouři pojmenovalo Sabine, v přípravě na vítr o síle podobné hurikánu rovněž zrušilo některé vlaky a lety. Omezení letecké dopravy se dotklo i pražského letiště Václava Havla, kvůli počasí je zrušený let z Amsterdamu.
Orkán dnes ráno zasáhl západní pobřeží Británie, doprovázel ho intenzivní déšť a prudké poryvy větru. Vítr místy dosahoval rychlosti až 144 kilometrů za hodinu, napsala zpravodajská stanice BBC. Britské úřady rovněž vydaly desítky varování před záplavami, 50 z nich ve Skotsku, 22 v Anglii a sedm ve Walesu.
Bouře na deset minut přerušila také vysílání rozhlasové stanice BBC. Stalo se tak zrovna ve chvíli, kdy moderátorka v dopoledním vysílání mluvila o klimatické změně, poznamenal britský deník Metro.
Good morning from the North Sea in Storm Ciara#StormCiara pic.twitter.com/zQkAT51ZWp
— andrew geddes??????? (@AndrewGeddes23) February 9, 2020
Zhruba 10.000 irských domácností a podniků přišlo kvůli bouři o elektrický proud, tamní meteorologická agentura varovala před záplavami v pobřežních oblastech.
Na některých místech bouře omezila dopravu. Nejméně deset železničních dopravců v Británii varovalo před zpožděními a rušením spojů, očekávají poškozené elektrické vedení a překážky na tratích, včetně popadaných stromů.
Některé mezinárodní i domácí lety musela kvůli silnému větru zrušit vytížená londýnská letiště, včetně Heathrow či Gatwicku. Britské aerolinky Virgin Atlantic na svůj web umístily seznam zrušených letů. Přerušen je také provoz některých trajektů v Irském moři i mezi Británií a kontinentální Evropou.
Na letišti Václava Havla v Praze byl dnes zrušen jeden zpáteční let z Londýna, není zřejmé, jestli to bylo kvůli počasí, letecká společnost důvod neuvedla. Zrušeny byly i dva zpáteční lety z Amsterdamu, u druhého už letecká společnost uvedla jako důvod počasí. ČTK to řekla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková.
Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) dnes oznámil, že ruší část svých spojů, obzvlášť v pobřežních oblastech a na severu země. V pohotovosti jsou zásahové jednotky vybavené řetězovými pilami, které budou v případě potřeby odstraňovat z kolejí a vedení popadané stromy.
Podle německé meteorologické služby (DWD) bouře nejdříve zasáhne pobřeží Severního moře a v průběhu dne se vítr, který bude dosahovat podobné rychlosti jako u hurikánu, rozšíří na celé území. Lze očekávat, že poškodí střechy a vyvrátí stromy, varovala DWD.
S narušením běžného provozu kvůli bouři počítá i letiště v Kolíně nad Rýnem, které prostřednictvím twitteru vyzvalo cestující, aby si u svých leteckých společností zkontrolovali, zda jejich let startuje podle plánu. Některé domácí odpolední lety či spoje do Londýna a Bruselu zrušilo i berlínské letiště Tegel.
Kvůli nepříznivému počasí byl odložen dnešní zápas německé fotbalové ligy mezi Mönchengladbachem a Kolínem nad Rýnem, který měl v Mönchengladbachu začít ve 14:30. "Protože nelze zaručit bezpečný pohyb fanoušků po zápase, společně s městem, hasiči, policií a německou fotbalovou ligou jsme rozhodli zápas zrušit," oznámil dnes domácí fotbalový klub. Náhradní datum utkání oznámí bundesliga příští týden. V Británii byl odložen zápas mezi celky Manchester City a West Ham United.
Související
Lesy ČR sčítají škody. Vichřice Sabine a Julie zasáhly 1,3 miliony kubíků dříví
Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha
orkán Sabine (únor 2020) , Počasí , Vichřice , Německo , Velká Británie , Letiště Heathrow (Londýn) , Povodně , Letiště Václava Havla Praha
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák