Dallas - Oblastí východně od Dallasu se v sobotu odpoledne a večer místního času přehnala nejméně tři tornáda. Zemřelo sedm lidí a zraněných je přes 50. Státy Oklahoma, Missouri a Mississippi od pátku bojují s lijáky a povodněmi.
Tři tornáda se přehnala v sobotu odpoledne a večer místního času oblastí východně od texaské metropole Dallasu. Nejvíce zasaženo je město Canton, které leží asi 100 kilometrů od Dallasu.
Podle amerických médií tornáda zničila řadu domů v okresech Henderson, Van Zandt a Rains. Dálnice v celé oblasti policie uzavřela, neboť meteorologové hlásí možný výskyt dalších tornád a ta, která se oblastí již přehnala, převracela na dálnici auta.
Úřady okresu Van Zandt původně informovaly o nejméně pěti obětech tornád v Texasu, starostka Cantonu ale později uvedla v bilanci čtyři mrtvé. Záchranáři v oblasti nadále pátrají po možných přeživších a obětech živlu. Podle místních úřadů by tak bilance obětí tornád ještě mohla stoupnout.
"Škody jsou děsivé. Tornádo strhlo elektrické vedení a vyrvalo ploty, domy mých přátel byly zničeny, některé budovy úplně zmizely. Stromy byly vytrhány z půdy a leží rozptýlené po pastvinách. Nikdy v životě jsem takovou zkázu neviděla," popsala Hayley Herronová (17) z Cantonu.
Státy Oklahoma, Missouri a Mississippi zasáhly prudké deště. Guvernéři zasažených států vyhlásili mimořádný stav. Na jihozápadě Missouri bylo nalezeno tělo dvaasedmdesátileté ženy, jejíž auto odnesla voda. Další žena zahynula v sobotu, když na její obytný karavan ve státě Arkansas spadl strom. Jedna oběť povodní je hlášena také ze státu Mississippi.
1. listopadu 2025 14:21
Změny počasí jsme dodnes nezastavili. Klimatická krize se ve všech ohledech zhoršila
Související
V Česku se zřejmě vyskytlo tornádo. Na Hodonínsku, kde mohlo vyvolat nepříjemné vzpomínky
První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
Tornádo , USA (Spojené státy americké) , Počasí , povodně v USA
Aktuálně se děje
před 47 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 5 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 6 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 7 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák