Bouře Beta udeřila. Stav přírodní katastrofy platí pro 29 oblastí v Texasu

Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta udeřila severně od pobřežního Port O'Connoru a doprovází ji vítr o rychlosti 72 kilometrů za hodinu. Informuje o tom agentura AP.

Beta je letos devátou pojmenovanou bouří, která zasáhla americkou pevninu, čímž letošní rok vyrovnal rekord z roku 1916, sdělil odborník na hurikány Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity. V pátek meteorologům došla při bouři Wilfred latinská abeceda pro pojmenování letošních cyklon a museli sáhnout k řecké. Bouře Alfa se nad Atlantikem vytvořila na konci minulého týdne.

V případě Bety se očekává silný déšť, ale jak vydatný bude, zatím jasné není, píše AP.

"Je to nejméně jistá část předpovědi," řekl k tomu meteorolog Dan Reilly z Národní meteorologické služby. Původně se předpovídalo, že naprší až 50 centimetrů vody, nyní byla předpověď zmírněna na 38 centimetrů. V Houstonu a na pobřeží Texasu prší od pondělka a začalo, ještě než Beta dorazila na pevninu. Guvernér Greg Abbott v pondělí vyhlásil stav přírodní katastrofy pro 29 texaských oblastí.

Úřady ale ujistily obyvatele, že Beta nepřinese nic podobného jako hurikán Harvey nebo tropická bouře Imelda. V Houstonu při hurikánu Harvey v roce 2017 napršelo přes 120 centimetrů vody a celý Texas musel řešit miliardové škody. Imelda, která Texas zasáhla loni, patřila k bouřím s největším množstvím srážek.

V oblasti pobřežního Port Aransasu se nyní mají lidé připravit na vlny vysoké 1,2 metru. V Galvestonu už nyní stoupá voda, některé ulice jsou zaplavené a silné mořské vlny strhly část mola.

Beta se má v dalších dnech přesouvat na sever podél texaského pobřeží a k Houstonu může dorazit už jenom jako tlaková níže ve středu. Bude postupovat do Louisiany a v Arkansasu nebo Mississippi může způsobit záplavy.

Související

Více souvisejících

Bouře Počasí Texas, USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 3 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy