Supercyklon Amphan: Indie a Bangladéš čekají katastrofu, pokračuje obří evakuace

Miliony obyvatel východní části Indie a Bangladéše se připravují na příchod mohutného cyklonu Amphan, který by měl podle očekávání meteorologů oblast zasáhnout ve středu. Na pobřeží jsou evakuovány statisíce lidí. Bangladéšské úřady vyzvaly rybáře, aby se vrátili na břeh, a ohlásily uzavření přístavů.

Cyklon Amphan, který postupuje směrem k Bengálskému zálivu, doprovázejí lijáky a vichr o rychlosti dosahující 240 kilometrů za hodinu, v nárazech až 265 kilometrů za hodinu. Přestože vítr by měl s příchodem živlu na pevninu zeslábnout, mohlo by se jednat o jednu z největších bouří, kterou Indie zažila za poslední desetiletí.

Important structural changes happening with TC #Amphan in the North Indian Ocean.The eye is no longer visible on IR due to being halfway through an eyewall replacement cycle & also because SE shear is increasing. Dry air undercuts the outflow, leading to structural asymmetries. pic.twitter.com/zzubXkWHHq

— Philippe Papin (@pppapin) May 18, 2020

V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) probíhá od pondělí evakuace více než 200.000 lidí, dalších 20.000 osob má být přesunuto do bezpečí v sousedním státě Urísa. Provizorní přístřešky jsou zřizovány ve vládních a školních budovách i z karanténních středisek původně zřízených pro lidi nakažené koronavirem.

"V Bangladéši hodláme evakuovat až 2,2 milionu lidí. Budeme se snažit, aby nebyly žádné oběti na životech," řekl podle BBC Enamur Rahmán z bangladéšského úřadu pro zvládání katastrof. Lidé jsou evakuováni z nízko položených pobřežních oblastí a z ostrovů, které jsou zvlášť ohrožené náhlým vzestupem hladiny moře.

Vzhledem k šíření nákazy koronavirem bangladéšská metropole Dháka zdvojnásobila počet provizorních přístřešků, aby evakuovaní lidé měli kolem sebe více prostoru. V přístřeších má platit povinnost nosit roušky. "V přístřešcích máme také oddělené izolační místnosti, pokud bychom odhalili někoho infikovaného," dodal Rahmán.

V indickém státě Bangla úředníci vyzývají z tlampačů lidi, aby v provizorních zařízeních udržovali odstup a nosili roušky. Ve státě Urísa jsou v přístřešcích místa pro 1,1 milionu lidí; tyto kapacity ale nebudou s největší pravděpodobností využity. "Připravili jsme mýdlo, vodu na mytí rukou a roušky," řekl AFP místní představitel Pradíp Kumár.

V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, počet nakažených koronavirem od začátku epidemie přesáhl 100.000, z nichž 3000 s nemocí covid-19 zemřely. Bangladéš se 160milionovou populací registruje 20.995 případů infekce koronavirem a 314 úmrtí.

Cyklon míří do Bengálského zálivu a pravděpodobně ve středu odpoledne či večer místního času udeří na pevninu. Mohl by to být nejsilnější cyklon, který region zasáhne od listopadu 2007, kdy si řádění bouře Sidr vyžádalo více než 3000 obětí.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Kalkatu a z letadla si prohlédl škody, které za sebou nechal cyklon Amphan. V Indii a Bangladéši bouře zabila 96 lidí, přičemž nejničivěji se projevila právě v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) a jeho středisku Kalkatě. Módí tomuto státu přislíbil pomoc ve výši deseti miliard rupií (3,3 miliardy korun).
cyklon Amphan

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je zpustošená

Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom dnes informovala agentura AFP, podle níž se jednalo o nejsilnější bouři v oblasti Bengálského zálivu v tomto století. Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení.

Více souvisejících

cyklon Amphan (květen 2020) Indie Bangladéš Počasí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy