Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom dnes informovala agentura AFP, podle níž se jednalo o nejsilnější bouři v oblasti Bengálského zálivu v tomto století. Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení.
Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení. Vichr ve městě odnášel střechy domů, vyvracel stromy, které padaly na zaparkovaná auta, a v důsledku lijáku byly zaplaveny ulice i kalkatské letiště.
Na pobřeží Indie a Bangladéše byly kvůli silné bouři v pondělí a v úterý preventivně evakuovány více než tři miliony lidí při operaci, kterou komplikovala opatření přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Tisíce evakuovaných se nyní nebudou mít kam vrátit, protože ve venkovských oblastech cyklon zničil množství domů z nepálených cihel. Rozsah škod se úřady snaží zjistit, práci ale záchranářům komplikují stržené mosty, neprůjezdné silnice a nefungující telefony.
V Bangladéši zemřelo 12 lidí. V indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) zahynulo 72 osob včetně 15 v Kalkatě, sdělila šéfka místní vlády Mamata Banerdžíová. "Je to větší neštěstí než covid-19," prohlásila politička, která stav ve státě Bangla přirovnala k válečné situaci. Životy si v obou zemích nejčastěji vyžádalo zřícení domů, utopení a pády stromů.
#SuperCycloneAmphan hits Bengal ! Complete power outage in our area. #AmphanCyclon #AmphanUpdates #WestBengal #WeatherUpdate #Amphan #AmphanCyclone #CycloneAmphan #CycloneAmphanUpdates pic.twitter.com/9SlJG1ZVL3#AmphanCyclon
— प्रशांत राठौर (@prashan49939961) May 21, 2020
Kádžal Basu, který bydlí ve 12. patře jedné z výškových budov v Kalkatě, na facebooku napsal, že se mrakodrap v bouři "houpal ze strany na stranu jako při zemětřesení". "Bylo slyšet zvuky skřípajícího kovu a rozbíjení skla. Vichr vytrhával palmy z kořenů. Na třech místech se přetrhly elektrické dráty a prskaly z nich jiskry," vylíčil situaci podle serveru BBC News Basu.
"Během 45 minut byly ulice venku zatopeny a voda pronikla i do přízemí domů," řekl BBC další z obyvatelů Kalkaty Šámik Bág. "Stromy a pouliční lampy se řítily k zemi, okenní tabulky v okolí se vysypaly. Vypadával internet a byl slyšet dětský křik," dodal.
V Bangladéši je bez elektřiny nejméně milion lidí. Pod vodou se v této nízko položené zemi ocitly stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda dosahující výšky až pěti metrů prolomila desítku ochranných hrází.
Supercyklon Amphan nad indickou pevninu dorazil ve středu odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 170 kilometrů za hodinu s maximálními poryvy až 190 kilometrů za hodinu. Přes noc bouře zeslábla a přesunula se nad Bangladéš.
1. listopadu 2025 14:21
Změny počasí jsme dodnes nezastavili. Klimatická krize se ve všech ohledech zhoršila
Související
Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody
Supercyklon Amphan: Indie a Bangladéš čekají katastrofu, pokračuje obří evakuace
cyklon Amphan (květen 2020) , Indie
Aktuálně se děje
před 14 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě