Na Guatemalu a Salvador udeřila v neděli tropická bouře Amanda, která si tam vyžádala nejméně 14 životů. Kvůli silnému větru a dešti na mnoha místech vypadly dodávky proudu a některé řeky se vylily z koryt. Jedná se o první tropickou bouři letošní sezóny v Tichém oceánu, napsala agentura AFP.
Prezident Salvadoru Nayib Bukele vyhlásil kvůli nebezpečí sesuvů půdy na 15 dní stav nouze. "Prošli jsme těžkou situací. Litujeme 14 zemřelých a toto číslo by mohlo ještě narůst," poznamenal místní ministr vnitra.
Deset lidí zemřelo v hlavním městě San Salvador a další tři v centrální části země ve městě San Juan Opico. Úřady neuvedly, odkud pocházela poslední z obětí. Asi 4200 lidí muselo opustit domovy a ubytovat se v nouzových úkrytech. "Žijeme v bezprecedentní situaci, hluboká krize, která se přidala k další enormní krizi, jakou naše země dosud nepoznala," prohlásil starosta salvadorské metropole s odkazem na pandemii covidu-19.
Úřady varují, že silný déšť má pokračovat také v dalších dnech a hrozí proto riziko dalších záplav, které již nyní zasáhly asi 200 domů a zablokovaly některé silnice. V příštích hodinách by mohlo spadnout až 400 milimetrů srážek, přičemž průměrný roční úhrn v zemi činí asi 1800 milimetrů.
Zbytky bouře se nyní nachází nad Yucatánským poloostrovem a podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) existuje asi 80 procentní šance, že se z ní do 48 hodin vytvoří cyklóna.
4. července 2026 15:48
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
Související
Bouře Ciarán způsobila smrtící povodně v Itálii. Zemřelo nejméně šest lidí
Bouře Ciarán udeřila. V Británii nefungují školy, vítr byl nejsilnější ve Francii
Bouře , San Salvador , guatemala , Počasí , Nayib Bukele
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 49 minutami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
včera
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
včera
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
včera
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
18. července 2026 21:12
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
18. července 2026 19:50
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
18. července 2026 18:34
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
18. července 2026 17:19
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
18. července 2026 15:58
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
Ruská federace plánuje na podzim letošního roku zmobilizovat 500 000 vojáků, přičemž část z nich hodlá okamžitě nasadit na východní frontě a další vycvičit pro případné otevření nového útočného směru. Uvedl to šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko.
Zdroj: Libor Novák