Žene se supercyklon Amphan. Indie a Bangladéš evakuují statisíce lidí

Úřady v Indii a Bangladéši zahájily evakuaci statisíců lidí žijících na pobřeží kvůli blížícímu se cyklonu Amphan. Ten by mohl být nejsilnější v oblasti od roku 2007, varovali podle agentury AFP meteorologové.

Cyklon Amphan, který postupuje směrem k Bengálskému zálivu, doprovázejí lijáky a vichr o rychlosti dosahující 230 kilometrů za hodinu. Očekává se, že na pevninu udeří ve středu, a to buď v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko), nebo v Bangladéši.

Extremely Severe Cyclonic Storm ‘AMPHAN’ with Eye Pattern: 18th May 2020 (0730 to 0750 IST) pic.twitter.com/GAhQO3tGTz

— India Met. Dept. (@Indiametdept) May 18, 2020

Z pobřežní oblasti Barisál v Bangladéši má být do bezpečí přesunuto nejméně 450.000 lidí. Vláda pro ně připravuje 4000 provizorních přístřešků. V Indii má být do úterý evakuováno více než 200.000 osob z nízko položených oblastí ve státě Bangla. V sousedním státě Urísa úřady přichystaly přístřešky, které pojmou až 1,1 milionu lidí.

"Mohl by to být nejsilnější cyklon, který region zasáhne od listopadu 2007, kdy si řádění bouře Sidr vyžádalo více než 3000 obětí," řekl agentuře AFP představitel bangladéšského meteorologického úřadu Bazlur Rašíd.

Související

Módí, Naréndra (indický premiér)

Zkáza po supercyklonu Amphan. Indický premiér Módí přijel obhlédnout škody

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Kalkatu a z letadla si prohlédl škody, které za sebou nechal cyklon Amphan. V Indii a Bangladéši bouře zabila 96 lidí, přičemž nejničivěji se projevila právě v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) a jeho středisku Kalkatě. Módí tomuto státu přislíbil pomoc ve výši deseti miliard rupií (3,3 miliardy korun).
cyklon Amphan

Supercyklon Amphan má v Indii a Bangladéši už 84 obětí, Kalkata je zpustošená

Již nejméně 84 obětí si vyžádal cyklon Amphan, který se přehnal přes východní Indii a Bangladéš. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom dnes informovala agentura AFP, podle níž se jednalo o nejsilnější bouři v oblasti Bengálského zálivu v tomto století. Čtrnáctimilionové indické město Kalkata a okolí je od středečního večera bez dodávek elektřiny a na některých místech bylo přerušeno i telekomunikační spojení.

Více souvisejících

cyklon Amphan (květen 2020) Indie Bangladéš Počasí evakuace cyklon

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy