Anketu Sportovec roku ovládl potřetí v kariéře judista Lukáš Krpálek

Ve středu se v pražském hotelu Hilton uskutečnilo vyhlášení výsledků již 63. ročníku tradiční ankety Sportovec roku, ve které tuzemští sportovní novináři hlasují o nejlepších sportovcích České republiky. Tím vůbec nejlepším za letošní rok 2021 se stal potřetí ve své kariéře judista Lukáš Krpálek, jemuž se na letošních Letních olympijských hrách v Tokiu podařilo získat zlatou medaili. O 202 bodů za ním pak skončila tenistka Barbora Krejčíková, třetí skončil vodní slalomář Jiří Prskavec. Nejlepším kolektivem byl pak vyhlášen národní tým basketbalistů.

Lukáš Krpálek tak tedy přidal další triumf v této anketě k těm z let 2016 a 2019 a znamená to tak, že je teprve čtvrtým sportovcem, kterému se tuto prestižní anketu povedlo vyhrát hned třikrát. Vyrovnal tím tak například rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, ovšem na rekordmany Věru Čáslavskou a Jana Železného musí v budoucnu ještě jedno vítězství v této anketě přidat.

„Mám samozřejmě obrovskou radost, je mi obrovskou ctí přebírat toto ocenění a nesmírně si toho vážím. Vybírat jednoho sportovce z takové škály skoro nejde, takže kdyby to bylo na mě, dal bych tuto korunku vám všem,“ nechal se slyšet Krpálek v děkovné řeči.

Není pak bez zajímavosti, že Krpálek se kromě těchto tří triumfů v anketě jednou podíval do první desítky a také pak to, že loni nezískal od novinářů ani jeden bod. Nyní pro něj hlasovalo hned 80 žurnalistů, pro druhou tenistku Krejčíkovou, jíž se mimo jiné povedlo triumfovat na letošním Roland Garros zase 73.

Připomeňme, že letos na olympijských hrách v Tokiu se mu podařilo získat zlatou medaili v nejtěžší kategorii nad 100 kilogramů, čímž tak tedy navázal na svůj zlatý úspěch z předešlých Her v Riu de Janeiro, kde pro změnu triumfoval v kategorii do 100 kilogramů. Kromě tohoto jeho letos nejvýraznějšího úspěchu také v dubnu získal bronz na mistrovství Evropy.

Jak již bylo výše zmíněno, druhá v anketě skončila Barbora Krejčíková, která zároveň společně se svoji deblovou parťačkou Kateřinou Siniakovou skončila taktéž na páté pozici. Právě ve spolupráci s ní nejenže ovládla čtyřhru na French Open, ale i na Turnaji mistryň a na olympiádě v Tokiu.

Nikdo se pak nemůže divit, že v elitní desítce českých sportovců nalezneme další oympijské medailisty, tedy zlatého kajakáře Jiřího Prskavce a sportovní střelce Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého. Oproti minulému ročníku obhájili své umístění v elitní desítce jen tři sportovci a to již zmiňovaný Prskavec, biatlonistka Markéta Davidová a snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. Nově se do první desítky dostal jediný zástupce kolektivních sportů a to fotbalista Patrik Schick (střelec pěti branek na letošním mistrovství Evropy), jenž skončil na sedmém místě.

Když už je řeč o fotbalistech ČR, tak ti v kategorii kolektivů skončili na druhé příčce. Před čtvrtfinalisty letošního fotbalového evropského šampionátu se totiž se 149 bodovým náskokem umístili basketbalisté ČR. A to díky svému historickému kvalifikování se na olympijský turnaj v Tokiu. Třetí se pak v této kategorii umístily hokejistky ČR, taktéž historické kvalifikantky na Zimní olympijské hry v Pekingu.

Co se týče juniorské kategorie, v ní zaujal nejvíce devatenáctiletý atlet František Doubek. Mezi sportovníí legendy vstoupil olympijský vítěz z Mnichova 1972 v zápase řecko-římském Vítězslav Mácha. Za oddanost ke sportu pak získal cenu dlouholetý lyžařský kouč Aleš Suk.

Na závěr dodejme, že v této anketě vždy volí novináři dvakrát. Nejprve se vybere desítka nejlepších a z ní se pak vybere vítěz, jenž si kromě koruny pro krále sportovců odnese i odměnu ve výši čtvrt milionu korun. Nejlepší kolektiv 100 000 korun.

Letos se do hlasování zapojilo celkem 256 sportovních novinářů.

Anketa Sportovec roku ČR 2021:

Jednotlivci: 1. Lukáš Krpálek (judo) 1720 b., 2. Barbora Krejčíková (tenis) 1518, 3. Jiří Prskavec (vodní slalom) 1411, 4. Jiří Lipták (sportovní střelba) 1168, 5. Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis) 1100, 6. Markéta Davidová (biatlon) 930, 7. Patrik Schick (fotbal) 814, 8. David Kostelecký (sportovní střelba) 813, 9. Jakub Vadlejch (atletika) 671, 10. Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) 660

Další pořadí: 11. Alexander Choupenitch (šerm) 334, 12. Markéta Vondroušová (tenis) 305, 13. David Pastrňák (hokej) 279, 14. Barbora Seemanová (plavání) 267, 15. Ondřej Palát (hokej) 249, 16. Tomáš Souček (fotbal) 227, 17. Eva Samková (snowboarding) 226, 18. Lukáš Rohan (vodní slalom) 219, 19. Tomáš Satoranský (basketbal) 144, 20. Karolína Plíšková (tenis) 115, 21. Vítězslav Veselý (atletika) 106, 22. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 99, 23. Kateřina Siniaková (tenis) 81, 24. Jiří Procházka (MMA) 63, 25. Ondřej Perušič/David Schweiner (plážový volejbal) 63, 26. Jakub Voráček (hokej) 59, 27. Michal Krčmář (biatlon) 51, 28. David Drahonínský (lukostřelba) 46, 29. Vít Přindiš (vodní slalom) 46, 30. Jan Rutta (hokej) 41

Kolektivy: 1. basketbalisté ČR 497, 2. fotbalisté ČR 348, 3. hokejistky ČR 335. Další pořadí: 4. fotbalisté Slavie Praha 149, 5. volejbalisté ČR 87, 6. vodní slalomářky ČR 3xC1 (Fišerová, M. Satková, G. Satková) 67, 7. čtyřbob ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) 34, 8. hokejisté Třince 32, 9. čtyřkajak ČR (Špicar, Havel, Vorel, Šlouf) 27, 10. běžecká štafeta 4x400 m (Müller, Maslák, Desenský, Šorm) 25

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Vítězslav Mácha (řecko-římský zápas).

Oddanost sportu - Cena Národní sportovní agentury: Aleš Suk. Junioři: 1. František Doubek (atletika) 81, 2. Linda Nosková (tenis) 70, 3. Klára Kneblová (vodní slalom) 68

Související

Vláda ČR

Vláda jmenovala nového ředitele GIBS a řešila starty ruských sportovců v Česku

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů se od 7. září stane dosavadní náměstek Vít Hendrych. Jeho jmenování navrhla Petru Fialovi vláda na jednání ve středu 6. září 2023 a premiér jej ještě týž den ředitelem jmenoval. Vláda se zabývala také problematikou startů ruských a běloruských sportovců v České republice a projednala i návrh novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

Více souvisejících

sport Lukáš Krpálek

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy