Čína vystaví vlastní síť satelitů. Chce kolonizovat Měsíc

Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most mezi misemi na Měsíc a pozemními operacemi na Zemi. Podle agentury Reuters to uvedla čínská státní média.

Pilotní projekt satelitního systému podpoří probíhající čínský program průzkumu Měsíce a výstavbu Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), uvedla oficiální tisková agentura Xinhua s odvoláním na Wu Yanhua, hlavního konstruktéra čínského projektu průzkumu hlubokého vesmíru.

K zahájení stavby systému bude v roce 2024 vypuštěn komunikační retranslační satelit mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí, který má podpořit lunární mise bez posádky. Ještě letos pak Čína plánuje zahájit misi Chang'e-6 k získání měsíčních vzorků z odvrácené strany Měsíce.

Mise Chang'e-7 odstartuje kolem roku 2026, aby prozkoumala lunární zdroje na jižním pólu Měsíce s cílem kolonizovat Měsíc. 

Následovat bude mise Chang'e-8, kdy bude kolem roku 2028 postaven základní model ILRS. Čína si zatím zajistila účast Ruska a Venezuely. Do roku 2030 chce pak Čína vysadit astronauty na Měsíci.

V další fázi bude kolem roku 2040 postavena základní část družicového systému na podporu komunikace, navigace a služeb dálkového průzkumu pro pilotované mise na Měsíc a průzkum hlubokého vesmíru k planetám, jako je Mars a Venuše, řekl Wu.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Čína vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 28 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakušan trvá na výjimce z migračního paktu. Český příspěvek vyčíslil na stovky milionů

Česko by v případě neochoty přijmout běžence přispívalo v rámci unijního migračního paktu asi 480 milionů korun ročně, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Vicepremiér také nevyloučil znovuzavedení kontrol na hranici se Slovenskem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy