Facebook a Instagram v Evropě zavádí placené verze. Síť X představila nové tarify

Nejpopulárnější tuzemské sociální sítě postupně přicházejí s novými či aktualizovanými metodami monetizace. Ačkoliv lze Facebook, Instagram a někdejší Twitter, nyní síť X, nadále užívat zdarma, všechny tří sociální sítě také zavedly možnost předplatného. Kolik stojí a co za ně dostanete?

To, že provozovatel Faceebooku a Instagramu, společnost Meta, zavádí placenou verzi svých sociálních sítí, není novinkou. Už dříve to uvedl server Wall Street Journal s tím, že evropští mají možnost buď hradit měsíční poplatek za užívání sítí, nebo souhlasit s personalizovanými reklamami.

Meta dlouhodobě bojuje s evropským trhem kvůli přísným nařízením o ochraně soukromí. Technologický gigant v květnu letošního roku obdržel rekordní pokutu 1,3 miliardy dolarů za to, že nesprávně nakládal s daty evropských uživatelů.

Firma se od té doby snaží vyhnout přímým tahanicím s regulátory, a podle Wall Street Journal přišla s řešením, jak problémy s ochranou soukromí vyřešit. Nově proto od listopadu nabídne evropským uživatelům předplatné bez reklam, čímž jim umožní odhlásit se ze sběru jejich dat. 

Předplatné bude k dispozici osobám starším 18 let a základní cena činí 10 eur měsíčně, tedy zhruba 245 Kč, pokud si předplatné uživatel pořídí na webu. V případě předplatného skrze mobilní aplikace vyjde kvůli poplatkům Applu nebo Googlu na 13 eur měsíčně, tedy asi 320 Kč.

Předplatné se bude týkat všech účtů, které máte propojené v Centru účtů, a do konce února bude za jednotnou cenu, bez ohledu na počet účtů. Od 1. března příštího roku ale bude zmíněná cena platná pouze pro jeden účet a za každý si uživatelé připlatí 6 euro, tedy zhruba 150 Kč v případě předplatných na webu, a 8 euro, asi 200 Kč, u předplatných přes mobilní aplikaci.

Předplatné zavedla i síť X, nyní nabídku rozšiřuje

Síť X nezůstává pozadu a zveřejnila tři nové tarify, kterými chce majitel sítě Elon Musk dostat X do zisku. Tarify se dělí na Basic, Premium a Premium+, a liší se jak cenou, tak i nabízenými funkcemi.

Základní tarif Basic stojí 67 Kč měsíčně, případně 712 Kč ročně. Nabízí možnost publikovat delší příspěvky a následně je upravovat nebo zrušit, umožní také zveřejňování delších videí a jejich stahování a přehrávání médií na pozadí. Součástí předplatného jsou i různé možnosti customizace vzhledu, například možnost změnit ikonu nebo celý motiv, případně lajky a pár dalších kosmetických vychytávek. 

Předplatné Premium za 179 Kč měsíčně či 1 870 Kč ročně nabízí kromě výše uvedeného i modrou ověřovací fajfku a také přístup k analýzám, k Media Studio a X Pro. Uživatelé s tímto předplatným tak mohou na svých příspěvcích i začít vydělávat peníze. 

Nejdražší tarif Premium+ stojí 358 Kč měsíčně nebo 3 740 Kč ročně a zahrnuje všechny dosud zmíněné výhody, navíc ale bude X upřednostňovat vaše odpovědi a odstraní vám z časové osy reklamy. 

X zpoplatní i registraci

Víše zmíněná předplatná nejsou povinná a uživatelé mohou síť X zatím využívat zdarma tak jako dosud, registrace nových uživatelů se ale zpoplatní. Uvedl to už dříve server Fortune s tím, že majitel sítě Elon Musk už začal v některých státech vybírat poplatky za užívání sítě. 

X, dříve známý jako Twitter, začne novým uživatelům účtovat 1 dolar ročně za přístup ke klíčovým funkcím sítě včetně možnosti tweetovat a retweetovat příspěvky. Aktuálně probíhá test na Novém Zélandu a na Filipínách, poté se ale může rozšířit do celého světa.

"Od 17. října 2023 jsme začali testovat ‚Not A Bot‘, novou metodu předplatného pro nové uživatele ve dvou zemích," uvedla podle serveru Guardian společnost. "Tento nový test byl vyvinut, aby posílil naše již tak významné úsilí o snížení spamu, manipulace s naší platformou a aktivity botů," dodala.

Nové účty vytvořené na Novém Zélandu a na Filipínách tak budou muset nejprve ověřit své telefonní číslo a poté zaplatit roční poplatek ve výši 1 dolaru, aby bylo možné přidávat příspěvky, lajkovat, odpovídat, přeposílat či citovat příspěvky.

"Noví uživatelé, kteří se odhlásí z odběru, budou moci provádět pouze akce pouze pro čtení, jako je: číst příspěvky, sledovat videa a sledovat účty," uvedl X. Uživatelé, kteří se zaregistrují, také musí souhlasit s opakovanou platbou.

Cena pro český trh zatím stanovena nebyla, ve stávajícím kurzu by se ale jednalo o částku zhruba 23 korun ročně, pokud bude poplatek zaveden celosvětově. Musk ale už dříve navrhl, aby všichni uživatelé X platili za přístup k sociální síti. Není zatím ale jasné, jestli se poplatek bude týkat již stávajících účtů.

Související

Jan Zahradil Komentář

Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje

Dnes se podíváme na to, co je to takový online virtue signalling. Bude řeč o mávání ctností nebo také signalizaci ctností, což je pejorativní neologismus pro okázalé předvádění morálních hodnot. Jako příklad si vezmeme europoslance Jana Zahradila a jednu jeho reakci.

Více souvisejících

sociální sítě Facebook Instagram Twitter

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 38 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy