New York - Sociální síť Facebook chystá mediální revoluci. Uzavřela významnou dohodu s devíti mediálními společnostmi, která posiluje pozici Facebooku jako zprostředkovatele zpráv. Společnosti jako BBC News či The New York Times budou nově zveřejňovat některé zprávy přímo prostřednictvím sociální sítě.
Nová služba se bude jmenovat Instant Articles, uvedl na svých internetových stránkách Financial Times. Kromě The New York Times, BBC News a Bildu nabídnou své články také National Geographic, BuzzFeed, NBC News, The Atlantic, The Guardian a Spiegel.
Dohoda přichází v době, kdy stále více čtenářů využívá sociální síť jako portál, ze kterého získávají zprávy. Přichází také po stížnostech některých vydavatelů, že internetové skupiny jako Google a Facebook podkopávají jejich internetové obchodní modely.
Jedním z hlasitých kritiků Googlu byla firma Axel Springer, jehož německý bulvární list Bild je nyní také jednou z firem, která se dohodla s Facebookem. Naopak firma News Corp. Ruperta Murdocha, která je silným kritikem Googlu i Facebooku, součástí dohody není.
Vydavatelé budou moci buď sami vkládat do článků reklamu a prodávat ji a ponechají si všechny příjmy z reklamy nebo umožní Facebooku, aby reklamu prodal on a ponechal si z ní 30 procent. Facebook rovněž umožní vydavatelům shromažďovat data o lidech, kteří články čtou.
Skeptici však poznamenávají, že Facebook má významnou moc nad tím, jaké články uživatelé uvidí a jaký reklamní formát bude prodaný.
12. června 2026 16:27
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Související
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
Facebook , Media , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
před 2 hodinami
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
před 2 hodinami
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
před 3 hodinami
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
před 5 hodinami
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
před 6 hodinami
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
před 7 hodinami
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
před 8 hodinami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 8 hodinami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 9 hodinami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 11 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 12 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 13 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 14 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 16 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák