Hackeři se očividně dostali k soukromým zprávám nejméně 81.000 uživatelů facebooku a zveřejnili je na webu. Dnes o tom informoval portál BBC, která uvedl, že internetoví piráti tvrdí, že jejich databáze čítá 120.000 facebookových účtů. Společnost Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje, nicméně sdělila, že její bezpečnostní opatření narušena nebyla. Předpokládá se tedy, že hackeři informace získali pomocí škodlivých rozšíření internetových prohlížečů.
"Už jsme kontaktovali vývojáře prohlížečů, abychom zajistili, že známé škodlivé doplňky již z jejich obchodů není možné stáhnout," uvedl Guy Rosen z vedení Facebooku. "Spojili jsme se také s policií a spolupracujeme s místními úřady, aby byl odstraněn web, který zveřejnil informace z facebookových účtů," dodal.
Řada uživatelů, jejichž data byla kompromitována, je z Ukrajiny a Ruska, někteří jsou ale i z Británie, Spojených států, Brazílie a dalších zemí. Hackeři na internetu nabízejí jejich soukromá data za deset centů (zhruba dvě koruny) za účet.
Společnost Digital Shadows, která na žádost BBC prověřila uniklá data, zjistila, že více než 81.000 zveřejněných profilů skutečně obsahuje soukromé informace, například fotografie z dovolených či intimní mileneckou korespondenci. Informace v dalších zhruba 176.000 účtech, v nichž jsou dostupné e-maily a telefonní čísla, byly získány zřejmě díky tomu, že uživatelé zmíněná data nechali jako veřejně dostupná.
BBC se podařilo navázat kontakt s jistým člověkem vystupujícím jako John Smith, který tvrdí, že jeho hackerská skupina má data ze 120 milionů facebookových účtů. Uvedl také, že získané informace nepocházejí z dřívějších úniků.
Digital Shadows nicméně o kompromitaci 120 milionů účtů pochybuje, neboť je podle této firmy nepravděpodobné, že by si Facebook takto masivního průniku do své sociální sítě nevšiml.
BBC poznamenala, že první informace o uniklých datech se začaly objevovat v září, kdy je uživatel pod přezdívkou FBSaler na jistém anglickojazyčném portálu začal nabízet. "Prodáváme osobní informace o facebookových uživatelích. Naše databáze čítá 120 milionů účtů," napsal tehdy FBSaler.
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Facebook , Hackeři , sociální sítě , internet
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
před 57 minutami
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
před 1 hodinou
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
před 2 hodinami
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
před 3 hodinami
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
před 4 hodinami
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
před 5 hodinami
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
před 5 hodinami
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
před 7 hodinami
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
před 8 hodinami
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
před 9 hodinami
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
před 9 hodinami
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
před 10 hodinami
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
před 11 hodinami
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
před 12 hodinami
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
Metru se ani v předvánočním týdnu nevyhnuly komplikace. Během úterý nejezdily vlaky mezi Smíchovem a Florencí. Na vině byla technická závada, oznámil dopravní podnik na sociální síti. Cestující museli do tramvají.
Zdroj: Jan Hrabě