Bill Gates nebo 5G sítě. Jaké konspirace se objevují kolem covidu-19?

Pandemie COVID-19 byla mnoha zdroji označována jako informační pandemie. Vzhledem ke svému rozsahu se stala jedním z hlavních témat v mediálním prostoru a spolu s tím se začala šířit široká škála nepravdivých a nepodložených tvrzení, které v některých případech dokonce vedly k tragickým následkům.

Výzkumníci z Cornell University v Ithace si tak dali za cíl zanalyzovat vzorek rekordních více než 38 milionů článků publikovaných v anglickém jazyce po celém světě v období mezi 1. lednem a 26. květnem roku 2020. Sledovali přitom zastoupení různých dezinformačních narativů v článcích o COVID-19, vývoj počtu článků v čase i zdroje nepravdivých informací.

Z výzkumu přitom vyšlo, že téměř 38 % všech nepravdivých informací ve sledovaných článcích byly zmínky o Donaldu Trumpovi s velkým odstupem od všech dalších témat. Podle výzkumníků tak byl v anglickém informačním prostoru Donald Trump pravděpodobně největším tahounem informační pandemie. Přitom pouze 16,4 % článků zmiňujících dezinformace se zabývalo jejich ověřováním, tedy většina dezinformací ohledně COVID byla médii prezentována bez zpochybňování nebo uvedení na pravou míru.

Výzkumníci identifikovali 11 převažujících konspirací, které byly narativem u 46,6 % všech identifikovaných dezinformačních článků. Nejvýznamnější kategorií byly „zázračné léčebné postupy“, které byly zastoupeny ve 26,4 % všech dezinformačních článků. S velkým odstupem pak následovaly další narativy jako je „Nový světový pořádek“ (4,4 %), „Hoax demokratické strany“ (3,6 %), COVID jako biologická zbraň (2,6 %), Bill Gates (2,5 %), 5G (2,1 %), antisemitské konspirace (1,6 %), kontrola počtu obyvatel (1,3 %), Dr. Anthony Fauci (1,0 %), dokument „Plandemic“ (0,7 %) a netopýří polévka (0,6 %).

Zázračné léčebné postupy

V kategorii zázračných léčebných postupů se často vyskytovala antimalarika, která ve svém březnovém projevu doporučoval Donald Trump, přestože chybělo potvrzení jejich účinnosti. Tato zmínka vedla k vyprodání zmiňovaných léků a později se prokázalo, že na COVID-19 nejsou účinné a mohou i uškodit. Velký impuls této konspiraci dodal Donald Trump ještě v květnu, když tvrdil, že tyto léky bere jako prevenci. Mezi další zázračné postupy patřilo například vnitřní požití bělidla nebo dezinfekčních prostředků a další nepodložené a někdy velmi nebezpečné postupy.

Nový světový pořádek

Teorie nového světového pořádku prezentují COVID-19 jako nástroj pro nastolení geopolitických změn. Tyto konspirace zmiňují tajnou globální vládu, sledování obyvatel a další cíle, pro které má být pandemie záminkou.

Hoax demokratické strany

Další konspirace tvrdí, že pandemie COVID-19 byla úmyslně způsobena tak, aby nastala v době impeachmentu Donalda Trumpa. Tuto myšlenku významně šířil jeho syn Eric Trump, který tvrdil, že následně nemoc kouzelně zmizí a všechno se bude moci znovu otevřít po prezidentských volbách. Tento hoax podpořil tlak na rozvolnění lockdownů v jednotlivých státech a otevření ekonomiky dříve, nežli státy splňovaly stanovená epidemiologická kritéria.

Biologická zbraň

Wu-čanský institut virologie byl často obviňován ze způsobení pandemie a některé teorie tvrdí, že se mělo dokonce jednat o úmyslně vytvořenou biologickou zbraň.

Bill Gates

Vzhledem k tomu, že Bill Gates ve svém TED talk projevu v roce 2015 varoval, že významným rizikem pro lidstvo jsou pandemie, mnoho konspiračních teoretiků to chápe jako důkaz toho, že o COVID-19 věděl předem nebo pandemii přímo inicializoval. Jedna z mnoha variant pak tvrdí, že má připravenou vakcínu, kterou chce ve vhodný okamžik zpeněžit.

Technologie 5G

Početné konspirace ohledně škodlivosti 5G sítí se rychle rozšířily i na COVID-19. Dávaly do souvislosti instalaci 5G věží ve Wu-Chanu s šířením pandemie. Tato konspirace vedla k poškozování 5G věží ve Velké Británii a následně také v dalších zemích.

Antisemitské konspirace

Pandemie a s ní spojené konspirace zvedly vlnu anti-židovských názorů napříč Amerikou a Evropou. V některých případech tyto teorie byly propojované s osobou George Sorose. Většina zmínek v médiích ale tyto konspirace nepodporovala.

Kontrola počtu obyvatel

Další teorie tvrdí, že se COVID-19 měl stát řešením přelidnění planety. Tato teorie je obzvlášť populární na území Afriky v zemích, kde jsou západní neziskové organizace podezřívány z úmyslu redukovat populaci nebo kontrolovat plodnost obyvatelstva.

Dr. Anthony Fauci

Doktor Anthony Fauci byl konspirátory obviněn z toho, že nadsazuje počty mrtvých a vydělává na snahách farmaceutických firem najít léčbu a vakcínu. Tato konspirace měla relativně krátký život a většina zmínek o ní spadá do období několika týdnů v dubnu.

Pseudodokumentární film „Plandemic“

Čtyřiadvacetiminutové video se stalo živnou půdou pro konspirace. Získalo miliony zhlédnutí, přestože, jak se později prokázalo, uvádělo mnoho nepravdivých tvrzení. Většina platforem video stáhla, ale jeho hlavní vypravěč, bývalý virolog Judy Mikovits, si skrze něj vybudoval značnou proslulost.

Netopýří polévka

V počátcích pandemie se šířily teorie, že pandemii způsobila konzumace netopýrů ve Wu-Chanu. Tyto teorie živilo virální video lidí pojídajících netopýry, které bylo ale z roku 2016 a oblasti Mikronésie. Tato konspirace podpořila rasistické tendence směrem k obyvatelům Asie. Objevila se na začátku pandemie a rychle z informačního prostoru vymizela.

V českém prostředí se některé ze zmiňovaných narativů projevují také, především zázračné léčebné postupy, technologie 5G, Bill Gates a nový světový pořádek nebo biologická zbraň. Oproti anglicky psaným článkům se vyskytuje i několik lokálně specifických narativů jako je neschopnost Evropské Unie, pomoc z Ruska a Číny nebo šíření COVID-19 americkou armádou. Oproti anglicky mluvícímu prostředí naopak není zdaleka tak dominantní počet zmínek o Donaldu Trumpovi.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Bill Gates 5G síť Donald Trump Eric Trump Anthony Fauci sociální sítě Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

UNRWA zoufale volá o pomoc. Jsme v bodě zlomu, tvrdí ředitel agentury

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve čtvrtek varoval, že se dostal do kritické situace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy