Bill Gates nebo 5G sítě. Jaké konspirace se objevují kolem covidu-19?

Pandemie COVID-19 byla mnoha zdroji označována jako informační pandemie. Vzhledem ke svému rozsahu se stala jedním z hlavních témat v mediálním prostoru a spolu s tím se začala šířit široká škála nepravdivých a nepodložených tvrzení, které v některých případech dokonce vedly k tragickým následkům.

Výzkumníci z Cornell University v Ithace si tak dali za cíl zanalyzovat vzorek rekordních více než 38 milionů článků publikovaných v anglickém jazyce po celém světě v období mezi 1. lednem a 26. květnem roku 2020. Sledovali přitom zastoupení různých dezinformačních narativů v článcích o COVID-19, vývoj počtu článků v čase i zdroje nepravdivých informací.

Z výzkumu přitom vyšlo, že téměř 38 % všech nepravdivých informací ve sledovaných článcích byly zmínky o Donaldu Trumpovi s velkým odstupem od všech dalších témat. Podle výzkumníků tak byl v anglickém informačním prostoru Donald Trump pravděpodobně největším tahounem informační pandemie. Přitom pouze 16,4 % článků zmiňujících dezinformace se zabývalo jejich ověřováním, tedy většina dezinformací ohledně COVID byla médii prezentována bez zpochybňování nebo uvedení na pravou míru.

Výzkumníci identifikovali 11 převažujících konspirací, které byly narativem u 46,6 % všech identifikovaných dezinformačních článků. Nejvýznamnější kategorií byly „zázračné léčebné postupy“, které byly zastoupeny ve 26,4 % všech dezinformačních článků. S velkým odstupem pak následovaly další narativy jako je „Nový světový pořádek“ (4,4 %), „Hoax demokratické strany“ (3,6 %), COVID jako biologická zbraň (2,6 %), Bill Gates (2,5 %), 5G (2,1 %), antisemitské konspirace (1,6 %), kontrola počtu obyvatel (1,3 %), Dr. Anthony Fauci (1,0 %), dokument „Plandemic“ (0,7 %) a netopýří polévka (0,6 %).

Zázračné léčebné postupy

V kategorii zázračných léčebných postupů se často vyskytovala antimalarika, která ve svém březnovém projevu doporučoval Donald Trump, přestože chybělo potvrzení jejich účinnosti. Tato zmínka vedla k vyprodání zmiňovaných léků a později se prokázalo, že na COVID-19 nejsou účinné a mohou i uškodit. Velký impuls této konspiraci dodal Donald Trump ještě v květnu, když tvrdil, že tyto léky bere jako prevenci. Mezi další zázračné postupy patřilo například vnitřní požití bělidla nebo dezinfekčních prostředků a další nepodložené a někdy velmi nebezpečné postupy.

Nový světový pořádek

Teorie nového světového pořádku prezentují COVID-19 jako nástroj pro nastolení geopolitických změn. Tyto konspirace zmiňují tajnou globální vládu, sledování obyvatel a další cíle, pro které má být pandemie záminkou.

Hoax demokratické strany

Další konspirace tvrdí, že pandemie COVID-19 byla úmyslně způsobena tak, aby nastala v době impeachmentu Donalda Trumpa. Tuto myšlenku významně šířil jeho syn Eric Trump, který tvrdil, že následně nemoc kouzelně zmizí a všechno se bude moci znovu otevřít po prezidentských volbách. Tento hoax podpořil tlak na rozvolnění lockdownů v jednotlivých státech a otevření ekonomiky dříve, nežli státy splňovaly stanovená epidemiologická kritéria.

Biologická zbraň

Wu-čanský institut virologie byl často obviňován ze způsobení pandemie a některé teorie tvrdí, že se mělo dokonce jednat o úmyslně vytvořenou biologickou zbraň.

Bill Gates

Vzhledem k tomu, že Bill Gates ve svém TED talk projevu v roce 2015 varoval, že významným rizikem pro lidstvo jsou pandemie, mnoho konspiračních teoretiků to chápe jako důkaz toho, že o COVID-19 věděl předem nebo pandemii přímo inicializoval. Jedna z mnoha variant pak tvrdí, že má připravenou vakcínu, kterou chce ve vhodný okamžik zpeněžit.

Technologie 5G

Početné konspirace ohledně škodlivosti 5G sítí se rychle rozšířily i na COVID-19. Dávaly do souvislosti instalaci 5G věží ve Wu-Chanu s šířením pandemie. Tato konspirace vedla k poškozování 5G věží ve Velké Británii a následně také v dalších zemích.

Antisemitské konspirace

Pandemie a s ní spojené konspirace zvedly vlnu anti-židovských názorů napříč Amerikou a Evropou. V některých případech tyto teorie byly propojované s osobou George Sorose. Většina zmínek v médiích ale tyto konspirace nepodporovala.

Kontrola počtu obyvatel

Další teorie tvrdí, že se COVID-19 měl stát řešením přelidnění planety. Tato teorie je obzvlášť populární na území Afriky v zemích, kde jsou západní neziskové organizace podezřívány z úmyslu redukovat populaci nebo kontrolovat plodnost obyvatelstva.

Dr. Anthony Fauci

Doktor Anthony Fauci byl konspirátory obviněn z toho, že nadsazuje počty mrtvých a vydělává na snahách farmaceutických firem najít léčbu a vakcínu. Tato konspirace měla relativně krátký život a většina zmínek o ní spadá do období několika týdnů v dubnu.

Pseudodokumentární film „Plandemic“

Čtyřiadvacetiminutové video se stalo živnou půdou pro konspirace. Získalo miliony zhlédnutí, přestože, jak se později prokázalo, uvádělo mnoho nepravdivých tvrzení. Většina platforem video stáhla, ale jeho hlavní vypravěč, bývalý virolog Judy Mikovits, si skrze něj vybudoval značnou proslulost.

Netopýří polévka

V počátcích pandemie se šířily teorie, že pandemii způsobila konzumace netopýrů ve Wu-Chanu. Tyto teorie živilo virální video lidí pojídajících netopýry, které bylo ale z roku 2016 a oblasti Mikronésie. Tato konspirace podpořila rasistické tendence směrem k obyvatelům Asie. Objevila se na začátku pandemie a rychle z informačního prostoru vymizela.

V českém prostředí se některé ze zmiňovaných narativů projevují také, především zázračné léčebné postupy, technologie 5G, Bill Gates a nový světový pořádek nebo biologická zbraň. Oproti anglicky psaným článkům se vyskytuje i několik lokálně specifických narativů jako je neschopnost Evropské Unie, pomoc z Ruska a Číny nebo šíření COVID-19 americkou armádou. Oproti anglicky mluvícímu prostředí naopak není zdaleka tak dominantní počet zmínek o Donaldu Trumpovi.

Související

Petr Fiala

Fiala: Stát musí čelit dezinformacím, nelze ale zavádět cenzuru

Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět cenzuru. Uvedl to dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) při projednávání písemné interpelace Patrika Nachera (ANO), která se týkala cenzury na sociálních sítích a omezování svobody slova. Nacher se tázal například na to, zda se boj proti dezinformacím nepromění na boj proti nepohodlným názorům.
Elon Musk koupil společnost Twitter. Autor: Joshua Hoehne

Bude Twitter rájem dezinformátorů? Síť přestala bojovat proti fake news o covidu

Sociální síť Twitter zrušila politiku, jejímž deklarovaným cílem bylo bojovat proti dezinformacím souvisejícím s nemocí covid-19 na její platformě. Oznámil to Twitter v aktualizaci na své internetové stránce. Je to další ze změn po převzetí společnosti Twitter Elonem Muskem, který slíbil prosazování svobody projevu na sociální síti.

Více souvisejících

dezinformace Bill Gates 5G síť Donald Trump Eric Trump Anthony Fauci sociální sítě Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 51 minutami

před 59 minutami

Vladimir Putin

Putin systematicky očerňuje Ukrajinu v očích Západu, míní analytici

Ruský prezident Vladimir Putin stále hovoří o vyjednávání s Ukrajinou, nicméně nejde mu o mír, ale o to, aby Ukrajinu očernil v očích jejích západních stoupenců, uvedl ve své analýze americký Institut pro studium války (ISW). Podle něj se šéf Kremlu snaží vykreslit Kyjev jako neochotný ke kompromisu nebo i vůbec k tomu zapojit se do vážných jednání.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

Nizozemsko plánuje postavit do roku 2035 dvě nové jaderné elektrárny

Nizozemsko plánuje postavit do roku 2035 dvě nové jaderné elektrárny. Měly by poté dodávat až 13 procent produkce elektřiny v zemi, uvedla dnes podle agentury Reuters nizozemská vláda.

Zdroj: ČTK

Další zprávy