Placený Facebook a Instagram v Evropě naráží. Čelí stížnosti u ÚOOÚ

Nezisková organizace NOYB podala stížnost rakouskému úřadu pro ochranu osobních údajů ohledně rozhodnutí společnosti Meta Platforms spustit v Evropě placené verze sociálních sítí Facebook a Instagram bez zobrazování reklam. Uvedla to agentura Reuters.

NOYB ve svém prohlášení tvrdí, že tímto způsobem jsou uživatelé nuceni platit za zachování svého "základního práva na ochranu údajů". Organizace, kterou založil rakouský aktivista Max Schrems, se domnívá, že takový postup Mety nesplňuje požadavky EU na dobrovolné udělení souhlasu k shromažďování dat a cílené reklamě.

V prohlášení NOYB se uvádí, že Meta nyní porušuje princip skutečné svobodné volby. Organizace argumentuje, že údaje naznačují, že pouze menšina uživatelů projevuje zájem o personalizovanou reklamu, přestože téměř všichni by ji schválili v případě, že by jinak museli za službu platit.

Facebook a Instagram se v Česku oficiálně dočkaly předplatného během druhého listopadového týdne. Meta zpřístupnila uživatelům možnost zbavit se reklam za nemalý poplatek čítající nejméně 240 korun měsíčně.

Meta dlouhodobě bojuje s evropským trhem kvůli přísným nařízením o ochraně soukromí. Technologický gigant v květnu letošního roku obdržel rekordní pokutu 1,3 miliardy dolarů za to, že nesprávně nakládal s daty evropských uživatelů.

Doporučené články

Firma se od té doby snaží vyhnout přímým tahanicím s regulátory a přišla s řešením, jak problémy s ochranou soukromí vyřešit. Nově proto od listopadu nabídla evropským uživatelům předplatné bez reklam, čímž jim umožní odhlásit se ze sběru jejich dat.  

Předplatné je k dispozici osobám starším 18 let a jeho cena činí 240 Kč, pokud si předplatné uživatel pořídí na webu. V případě předplatného skrze mobilní aplikace vyjde kvůli poplatkům Applu nebo Googlu na 299 Kč.

Předplatné se týká všech účtů, které máte propojené v Centru účtů, a do konce února bude za jednotnou cenu, bez ohledu na počet účtů. Od 1. března příštího roku ale bude zmíněná cena platná pouze pro jeden účet a za každý si uživatelé připlatí 148 Kč v případě předplatných na webu, a 185 Kč u předplatných přes mobilní aplikaci.

Ročně tak uživatelé zaplatí na předplatném nejméně 2500 Kč, v případě že vlastní jeden pouze účet. Majitelé více účtů si sáhnou hlouběji do kapsy.

Související

Meta Platforms

Zuckerberg včera zbohatl o 650 miliard korun, letos už o bilion. Investoři mu tak tleskají hlavně za to, že byl schopen rychle propustit přes 20 tisíc lidí

Spoluzakladatel a šéf Mety, matky Facebooku, letos bohatne jako nikdo jiný. Mark Zuckerberg od začátku roku rozhojnil své jmění o v přepočtu zhruba 980 miliard korun. To je suma, jež přesahuje polovinu letos plánovaných příjmů českého státního rozpočtu. Zuckerberg tak zažívá comeback mezi ty světově vůbec nejbohatší. Celkově totiž jeho jmění činí bezmála čtyři biliony korun, což jej momentálně řadí na čtvrtou příčku globálně nejbohatších lidí. Více už má jen Elon Musk, Jeff Bezos a Bernard Arnault. 

Více souvisejících

Facebook Instagram Meta Platforms

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy