Nejnovější vojenská technologie? Zbraně dneška jsou podivné i zvrácené

Taser, který vyvolá v lidech nesnesitelné křeče? Pěnové pelety, které donutí celý dav utéct v agónii? Zdají se vám tyto věci moderní a velmi dnešní zbraně? Možná jste trochu zaspali, tohle se vymýšlelo v roce 2011. V dnešní době jdou inženýři a vědci mnohem dál.

Pokud se jedné o zbraně určené k nemasovému ničení, pak Pentagon skutečně propustil uzdu fantazii. Budoucnost vidí v sonických mikrovlnách, které zasáhnou plavce na kilometry daleko. Výjimku netvoří třeba ani paprsky nainstalované na letounech, které donutí jiná letadla změnit směr. Není jasné, kolik z toho už americká armáda vynalezla, jisté však je, že o všechny tyto zbraně má zájem.

Na veřejnost se nedávno dostala "příručka", která odhaluje veřejnosti celý seznam zbraní, které nejsou určené k vraždění lidí, nicméně jim dokáže způsobit nemalé problémy. Takovými jsou třeba i nadzvukové zbraně, které byly nejspíše nedávno použity na americké diplomaty na Kubě, ačkoliv se doteď přesně nepřišlo na to, kdo za tím stojí, nebo jaký typ zbraní byl použit.

Některé zbraně z příručky se již několik let používají, například taser, který zneškodní člověka i přes mnoho vrstev oblečení nebo pistole, které střílejí do davy bombičky s pepřovým sprejem. Jiný jsou pravděpodobně stále ve vývoji a další nejspíš zůstanou navždy pouhou fantazií.

Mezi těmi reálnějšími nápady patří například "impulzní plavecká pistole", která využívá impulzních zvukových vln, které způsobují "poruchu sluchu nebo nevolnost" mezi potápěči, kteří se zabývají "neoprávněnými činnostmi pod vodou", tedy špionáží v teritoriálních vodách. Dále je tu systém, který se spoléhá na "mikrovlny s vysokým výkonem", ty dokážou zablokovat nepřátelské automobily a jakékoli "nevítané cíle v oblasti".

Ty nejšílenější myšlenky pak zahrnují ultra-vylepšení taser, který bude působit mnohonásobně dále, velmi výkonné zbraně, které se nasadí na drony či menší letadla, aby mohla způsobit výpadky elektřiny na nepřátelských lodí, nebo již zmíněné lasery, které donutí nepřátelská letadla přesměrovat někam jinam.

Americká armáda má v rukávu mnohem více nápadů, jak ultimátně zklidnit dav. Jedním z nich je třeba i nesmírně smradlavá bomba, která lidi donutí zastavit se a přikrýt si nos. Ta by měla fungovat na bázi chemických látek, nicméně nebude pro lidi nebezpečná, jen nesmírně smradlavá. Za normálních větrných podmínkách by měl být účinek asi 15 minutový, dost dlouho na to, aby se rozvášněný dav uklidnil.

Související

NATO, ilustrační fotografie. Analýza

NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí

Evropa má do roku 2027 převzít roli hlavního pilíře obrany kontinentu. Jenže na tuto roli není vůbec připravená, protože jí chybí síly, infrastruktura, velitelské kapacity i obranný průmysl pro konvenční válku s Ruskem. Aliance navíc ustrnula v logice boje proti terorismu, zatímco se charakter válčení nezadržitelně mění, a protivníci se na to adaptují. Nepřipravené jsou ale i Spojené státy, jejichž armáda i zbrojní průmysl reagují na technologickou revoluci dronů a autonomie nebezpečně pomalu. 
Ruská armáda, ilustrační fotografie. Analýza

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

Více souvisejících

Armáda technologie Lidé

Aktuálně se děje

včera

Princezna Eugenie a Jack Brooksbank

Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí

Britská princezna Eugenie se sice nedávno pochlubila radostnou novinkou, když oznámila těhotenství, ale kolem její osoby zároveň panuje jisté napětí. Příslušná komise totiž zahájila vyšetřování její charitativní organizace Anti-Slavery Collective. Informovala o tom BBC. Důvodem jsou pochybnosti ohledně výdajů charity. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli

V sobotním programu hokejového světového šampionátu ve Švýcarsku se k radosti domácích fanoušků právě jejich hokejová reprezentace přidala k mužstvům, která mají po dvou zápasech plný počet bodů, tedy šest. V případě Švýcarska se tak stalo poté, co se mu v rámci skupiny A v Curychu podařilo porazit Lotyšsko 3:1. Slováci mají v tabulce skupiny B po úvodním víkendu také šest bodů, protože ve svém úvodním sobotním zápase udolali Nory a navázali nedělním vítězstvím 4:1 nad Italy. Ti před tím v sobotu taktéž prohráli s největším favoritem turnaje z Kanady 0:6. Šest bodů mají Finové poté, co si v sobotu poradili s Maďary. Stejně jako v neděli Američané s Brity a spravili si tak chuť po prohře se Švýcary.

včera

včera

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii

Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC. 

včera

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže

Další ročník Eurovize je minulostí. Nejnovější vítězkou je bulharská zpěvačka Dara, úspěch jí přinesla píseň Bangaranga. Druhé místo patří Izraeli a třetí příčku obsadil zástupce Rumunska. Zastoupení ve finále mělo i Česko. Daniel Žižka se potýkal s technickými problémy, nakonec skončil šestnáctý. 

včera

včera

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby

Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec. 

včera

včera

Aktualizováno 16. května 2026 22:39

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

16. května 2026 20:55

Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci

Hudebníci se v tomto týdnu rozloučili s geniálním hitmakerem Oskarem Petrem, autorem slavných písniček z repertoáru Lucie, Davida Kollera či Anety Langerové. Petr zemřel na konci dubna, bylo mu 73 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy