Čínská sonda Čchang-e 5 zahájila cestu zpět k Zemi, veze vzorky z Měsíce

Čínská vesmírná sonda Čchang-e 5, která má po více než 40 letech přivézt vzorky z Měsíce, zahájila návrat na Zemi. Sonda dnes ráno čínského času opustila oběžnou dráhu měsíce, oznámil čínský národní vesmírný úřad.

Kapsle se vzorky by měla přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko zhruba za tři dny. Pokud bude přistání úspěšné, bude to poprvé od roku 1976, kdy budou na Zemi dopraveny vzorky měsíční horniny, uvedla agentura AP.

Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5. Na povrchu Měsíce přistála 1. prosince. Očekávalo se, že mise potrvá celkem asi 23 dní. Podle plánu by sonda měla dopravit zhruba dva kilogramy měsíční horniny.

#China #Moon #ChangE5: Samples should begin the 112-hour journey to Earth - 02:50 UTC Sunday. pic.twitter.com/DK9MypfroA

— Carlos_AnaC (@Carlos_AnaC) December 12, 2020

Vzorky sonda získala jak vrtáním do povrchu, tak sběrem přímo z povrchu. Mohou být o miliardy let mladší než ty, které přivezly zpět dřívější mise zorganizované Spojenými státy a Sovětským svazem, a mohou tak poskytnout další informace o historii Měsíce a dalších těles sluneční soustavy. Čína zřídila laboratoře, které mají analyzovat vzorky z pohledu věku a složení, a očekává se, že budou některé vzorky sdílet i s dalšími zeměmi, stejně jako tomu bylo v minulosti.

Pokud budou let zpět k Zemi i přistání úspěšné, stane se Čína třetí zemí, které se podařilo přepravit vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

Čínský vesmírný program je velmi ambiciózní. Budoucí plány počítají i s vysláním lidí na Měsíc a možná i s trvalou měsíční základnou. Čína také staví vesmírnou stanici, která by měla být v provozu v roce 2022.

Související

Více souvisejících

vesmír, Měsíc Čchang-e 5 vesmir Čína

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 9 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy