Fotografie černé díry byl jen začátek. Vědci mají nový plán

Dalekohledy z celého světa byly v dubnu 2017 společně použity k provedení úžasné věci: k pozorování dvou supermasivních černých děr. Byla to událost Event Horizon Telescope (EHT) a první výsledky nám poskytly úplně první obrázky těchto objektů.

Historicky první fotografie černé díry

Národní vědecká nadace poskytla grant ve výšce 12,7 milionů dolarů na návrh příští generace Event Horizont Telescope. Peníze budou použity na zlepšení stávajících technologií. V současné době je využíváno propojení stávajících zařízení z celého světa. Tato technologie umožňuje astronomům využívat velikost Země, napsal server IFLScience.

Grant se použije ke studiu na zdokonalovaní dalekohledu. Tým zváží umístění po světě, kde lze umístit sedm nebo osm dalších dalekohledů. To by mělo umožnit rychlejší zobrazovaní, což povede k prvnímu videu z prostředí extrémní gravitace kolem černé díry.

„Chceme zvýšit schopnost EHT přecházet od statických obrázků k filmům. Představte si, že v reálném čase bude vidět, jak se černá díra vyvíjí,“ řekl dr. Shep Doeleman, ředitel EHT, pro server IFLScience.

Nové dalekohledy a technologie umožní vědcům studovat černé díry na více úrovních, což výrazně zlepší naše porozumění. Každá observatoř bude muset být vybavena technologiemi, schopnými zaznamenávat a přenášet obrovské množství dat.

„V naší Mléčné dráze je supermasivní černá díra, která se dramaticky vyvíjí. Vyvíjíme nové metody, které začleňují objevující se poznatky ze strojového učení a výpočetního zobrazování, abychom vytvořili úplně první videa," dodala Dr. Katie Boumanová z Caltechu.

Boeing odložil zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

03.08.2021 18:23 Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST…

NASA odložila dnešní zkušební let kosmické lodi Starliner k ISS

30.07.2021 20:23 Aktualizováno Americká vesmírná agentura NASA se rozhodla odložit z dneška nejméně do 3. srpna testovací let…

Vesmírná turistika odstartovala. Bezos s hosty se podíval do vesmíru

20.07.2021 22:11 Aktualizováno Raketa New Shepard společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul RSS New Step (nový krok) s…

Raketoplán firmy Virgin Galactic s miliardářem Bransonem zvládl zkušební…

11.07.2021 20:33 Aktualizováno Vesmírná loď společnosti Virgin Galactic se zakladatelem firmy Richardem Bransonem na palubě dnes…

Titanic se rozpadá. Bakterie denně pohltí stovky kilo železa

03.07.2021 21:58 Aktualizováno Titanic se rozpadá. Legendární zaoceánská loď, kterou pokořil ledovec, se pomalu poddává podmořským…

Související:

Právě se děje