Fotografie černé díry byl jen začátek. Vědci mají nový plán

Dalekohledy z celého světa byly v dubnu 2017 společně použity k provedení úžasné věci: k pozorování dvou supermasivních černých děr. Byla to událost Event Horizon Telescope (EHT) a první výsledky nám poskytly úplně první obrázky těchto objektů.

Historicky první fotografie černé díry
doporučujeme

Národní vědecká nadace poskytla grant ve výšce 12,7 milionů dolarů na návrh příští generace Event Horizont Telescope. Peníze budou použity na zlepšení stávajících technologií. V současné době je využíváno propojení stávajících zařízení z celého světa. Tato technologie umožňuje astronomům využívat velikost Země, napsal server IFLScience.

Grant se použije ke studiu na zdokonalovaní dalekohledu. Tým zváží umístění po světě, kde lze umístit sedm nebo osm dalších dalekohledů. To by mělo umožnit rychlejší zobrazovaní, což povede k prvnímu videu z prostředí extrémní gravitace kolem černé díry.

„Chceme zvýšit schopnost EHT přecházet od statických obrázků k filmům. Představte si, že v reálném čase bude vidět, jak se černá díra vyvíjí,“ řekl dr. Shep Doeleman, ředitel EHT, pro server IFLScience.

Nové dalekohledy a technologie umožní vědcům studovat černé díry na více úrovních, což výrazně zlepší naše porozumění. Každá observatoř bude muset být vybavena technologiemi, schopnými zaznamenávat a přenášet obrovské množství dat.

„V naší Mléčné dráze je supermasivní černá díra, která se dramaticky vyvíjí. Vyvíjíme nové metody, které začleňují objevující se poznatky ze strojového učení a výpočetního zobrazování, abychom vytvořili úplně první videa," dodala Dr. Katie Boumanová z Caltechu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

21.09.2020 19:05 Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na…

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě…

16.09.2020 16:28 Za havárie letadel Boeing 737 MAX může utajování a nedostatečný dohled. Vyplývá to z dnes…

Na Dnech NATO se představí bombardér B-52, poletí i nad Prahou

16.09.2020 15:35 Na akci Dny NATO v sobotu nad Českem proletí americký strategický bombardér B-52 či pětice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama