Fotografie černé díry byl jen začátek. Vědci mají nový plán

Dalekohledy z celého světa byly v dubnu 2017 společně použity k provedení úžasné věci: k pozorování dvou supermasivních černých děr. Byla to událost Event Horizon Telescope (EHT) a první výsledky nám poskytly úplně první obrázky těchto objektů.

Přidejte svůj názor

Historicky první fotografie černé díry
doporučujeme

Národní vědecká nadace poskytla grant ve výšce 12,7 milionů dolarů na návrh příští generace Event Horizont Telescope. Peníze budou použity na zlepšení stávajících technologií. V současné době je využíváno propojení stávajících zařízení z celého světa. Tato technologie umožňuje astronomům využívat velikost Země, napsal server IFLScience.

Grant se použije ke studiu na zdokonalovaní dalekohledu. Tým zváží umístění po světě, kde lze umístit sedm nebo osm dalších dalekohledů. To by mělo umožnit rychlejší zobrazovaní, což povede k prvnímu videu z prostředí extrémní gravitace kolem černé díry.

„Chceme zvýšit schopnost EHT přecházet od statických obrázků k filmům. Představte si, že v reálném čase bude vidět, jak se černá díra vyvíjí,“ řekl dr. Shep Doeleman, ředitel EHT, pro server IFLScience.

Nové dalekohledy a technologie umožní vědcům studovat černé díry na více úrovních, což výrazně zlepší naše porozumění. Každá observatoř bude muset být vybavena technologiemi, schopnými zaznamenávat a přenášet obrovské množství dat.

„V naší Mléčné dráze je supermasivní černá díra, která se dramaticky vyvíjí. Vyvíjíme nové metody, které začleňují objevující se poznatky ze strojového učení a výpočetního zobrazování, abychom vytvořili úplně první videa," dodala Dr. Katie Boumanová z Caltechu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Na ISS pokračuje výměna baterií, kosmonauti museli opět do volného vesmíru

11.10.2019 15:31 Američtí astronauti Andrew Morgan a Christina Kochová zahájili dnes odpoledne další pracovní směnu…

Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

11.10.2019 09:22 Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální…

Letoun vypustil raketu Pegasus XL, vynesla do kosmu satelit ICON

11.10.2019 08:10 Raketa Pegasus XL společnosti Northrop Grumman v noci na dnešek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama