Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zvažuje oddělení do mateřské společnosti ByteDance. Doufá, že by jí tento krok mohl pomoci vyřešit obavy Spojených států, ale i dalších zemí, o národní bezpečnost. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg.
Oddělení, které by mohlo vyústit až v primární nabídku akcií, je však podle zdrojů považováno za poslední možnost. Nastane pouze v případě, že návrh, který společnost předkládá představitelům národní bezpečnosti v USA, nebude schválen.
Aplikaci nyní kvůli obavám o národní bezpečnost zkoumá výbor pro zahraniční investice v USA (CFIUS). Loni firma souhlasila se zavedením řady opatření v rámci plánu nazvaného Projekt Texas, který má uklidnit nepřátelsky naladěné zákonodárce. Nicméně členové CFIUS z ministerstva spravedlnosti nejsou ochotni návrh TikToku přijmout, a není tedy jisté, zda plány budou dostatečné pro další působení firmy v USA.
TikTok používá více než 100 milionů Američanů. Firma se dostává pod stále věší tlak kvůli obavám, že by údaje uživatelů mohly skončit v rukou čínské vlády, což by ohrozilo bezpečnostní zájmy západních zemí.
CFIUS, vlivný orgán zaměřený na národní bezpečnost, již v roce 2020 jednomyslně doporučil firmě ByteDance odprodej TikToku kvůli obavám, že by údaje o uživatelích mohly být předány čínské vládě. TikTok již více než dva roky jedná s CFIUS o požadavcích na zabezpečení dat. Firma uvedla, že vynaložila už více než 1,5 miliardy USD (33,3 miliardy Kč) na důsledné zabezpečení dat. Obvinění ze špionáže odmítá.
Bílý dům koncem února vydal nařízení vládním orgánům i agenturám, aby zajistily, že TikTok nemají na žádném ze svých zařízení. Také více než polovina amerických států zakázala užívání aplikace TikTok na zařízeních veřejných činitelů. Podobné kroky také oznámily Evropská komise (EK) či Evropský parlament, dále Kanada, Belgie, Dánsko nebo i česká ministerstva vnitra a zahraničí.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nedávno vydal varování před instalací a používáním čínské aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury, varoval před ní ale i veřejnost. TikTok v Česku používají dva miliony lidí a na celém světě už více než miliarda.
Podle bezpečnostní firmy Eset sbírá aplikace velké množství citlivých dat, například osobní, kontaktní a geolokační údaje i veškerý obsah, který uživatel vytvořil. Mimo to ale zaznamenává i osobní konverzaci mezi uživateli a s tím související styl psaní, který může uživatele jednoznačně identifikovat v internetovém prostředí.
12. června 2026 16:27
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
Související
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Bílý dům vstoupil na TikTok. Navzdory tomu, že platformě pořád hrozí zákaz
TikTok , ByteDance , sociální sítě
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák