MAGAZÍN – Každého člověka při pohledu do zrcadla napadá spousta otázek souvisejících se vzhledem či fungováním těla. Spousta lidí se odpovědi na své trápení snaží hledat na internetu, většinou proto, že se stydí je vyslovit nahlas. Jednou takovou prastarou otázkou, která trápí spousty lidí je: Proč mají naše genitálie a bradavky tmavší barvu kůže, než zbytek těla?
S odpovědí na tuto intimnější otázku přišla dvojice newyorských dermatologů doktor Cameron Rokhsar a doktorka Lindsey Bordonová a v rozhovoru pro deník DailyMail odhalili pozoruhodné věci. Podle nejrůznějších testů se ukázalo, že jiná barva pohlavních orgánů a bradavek úzce souvisí s tím, jak se v průběhu let zbarvují lidské vlasy.
Hladina hormonů přítomných v těle, jako je testosteron nebo estrogen, regulují aktivitu našich melanocytů, buněk, které se nacházejí v kůži a ve vlasech. Tyto pigmentové buňky uvolňují melanin neboli protein, který je zodpovědný za naši barvu kůže či vlasů.
Tvorba těchto buněk se u člověka začne rozvíjet nejvíce ve chvíli, kdy dosáhne puberty. Od té doby se na těle začnou objevovat tmavší oblasti a s tím, jak stárneme, tmavnou ještě více. "Hormony regulují produkci melanocytů, které tvoří pigment a právě ten má vliv na to, že je v některých částech vašeho těla kůže tmavší," říká doktor Rokhsar.
Příklad se dá ukázat v podstatě na každé dívce. Když jsou dívky v mladším věku, jejich bradavky jsou mnohem světlejší. Avšak s přibývajícím věkem a hormony začnou bradavky tmavnout. Stejným způsobem to samozřejmě funguje i u chlapců. Tato funkce hormonů a melanocytů se také projevuje u vlasů a odpovídá tak na otázku, proč má tolik dětí v mladším věku vlasy světlé a ve vyšším věku se jim zbarvují do tmavších odstínů.
Podle doktorky Bordonové je tmavnutí kůže v oblastí genitálií a bradavek normální. Avšak změna barvy kůže v některých jiných částech těla může být naopak příznakem zdravotních problémů jako je například cukrovka. "Vaše kůže může ztmavnout i v některých jiných oblastech, především tam, kde se ve vysokém množství začnou ukládat cukry, a to může mít za následek právě diabetes" říká doktorka a dodává. "Je tedy pravděpodobné, že je to důvod k obavám, ale pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem."
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit
Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce
lidské tělo , Vlasy , Lidé
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 1 hodinou
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 2 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 3 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 4 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 5 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě