Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.

Rose Marie Bentleyová trpěla zdravotní anomálií známou pod latinským názvem situs inversus. Jedná se o stav, kdy fyziologicky pravostranné orgány (plíce s třemi laloky, játra) jsou vlevo a naopak levostranné (srdce, slezina) vpravo. Bentleyová však měla i levokardiu, tj. měla srdce na správném místě.

Nicméně, ačkoliv její srdce bylo na správném místě, ve všechno v něm bylo tak, jako je to běžné. U běžného člověka velká, ale krátká žíla zvaná vena cava superior odvádí  odkysličenou krev z horní poloviny těla do pravé síně srdeční. U Bentleyové však tato žíla byla levé straně a místo toho, aby končila přímo v srdci, jak je obvyklé, táhla se přes její bránici, podél hrudních obratlů a kolem aortálního oblouku, aby nakonec okysličenou krev vyprázdnila do pravé strany srdce.

Nebyla to jediná neobvyklá věc. Její pravá srdeční síň byla dvakrát tak větší než je tomu u normálního člověka, zatímco její pravá plíce měla pouze dva laloky namísto standardních tří. Její játra byla nalevo, zatímco žaludek, který bývá normálně nalevo, byl vpravo. Slezina, která je normálně napravo, byla zase vlevo.

Podle docenta Camerona Walkera, který vyučuje na univerzitě Základy klinické anatomie, je šance na nalezení podobné osoby „jedna ku 50 miliónům.“ Walker poukazuje, že samotná mutace je velmi vzácná – objevuje se pouze u jednoho z 1 z 22 000 dětí. Většinou se vyskytne velmi brzy, v 35 či 45 dnech těhotenství. Nikdo neví proč.

Děti trpí často srdečními vadami. Proto se jich vysokého věku dožije jen málo – pouze 5% až 13% po věku 5 let. Doposud nejstarším známým člověkem s touto anomálií byl 73letý muž.

Bentleyová, matka pěti dětí, žádné srdeční vady ani jakákoliv jiná vážná onemocnění neměla, kromě chronického pálení žáhy, tvrdí její potomci. Podle Walkera je to právě toto důvod, proč se dožila vysokého věku.

Lékaři, když jí odstraňovali appendix, si všimli, že něco bylo v nepořádku, příliš to ale nekomentovali. To platilo i u jejích dalších operacích.

Bentleyová se po vzoru svého manžela rozhodla darovat své tělo po smrti univerzitě pro mediky. Ti díky tomu objevili její neobvyklou anatomii.

Související

Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo srdeční tep srdce lékaři Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy