Leicester – Přemýšleli jste někdy, jak byste se zachovali, kdyby přišla zombie apokalypsa? Sumírujete si v hlavě plány na její přežití? Skupina vědců z univerzity v Leicesteru se na věc pokusila zaměřit – čistě z věděckého pohledu. Výzkumníci ale pro lidstvo nemají příliš dobré zprávy.
Šourající se zombie toužící po našich mozcích známe z filmů nebo seriálů, jako je velmi populární The Walking Dead. Co by se stalo, kdyby se podobná nákaza opravdu začala šířit světem? Právě tuto otázku si položili vědci. A jejich závěry příliš povzbudivé nejsou – po sto dnech by na planetě zůstalo pouze 273 živých.
Zdá se vám to jako hloupost? Věřte, že se výzkum zakládá na čistě vědeckých podkladech. Jejich výzkum se totiž zakládá na využití takzvaného SIR modelu, který se používá v epidemiologii, aby simuloval, jak se nemoc šíří v čase. Vědci používají „zombie apokalypsu“ jako metaforu pro reálné nákazy, které se mohou světem rozšířit. Lidé si totiž mnohem pravděpodobněji přeštou zprávu o zombie apokalypse než o reálné nákaze.
Skupina vysokoškoláku z Leicesteru vycházela z předpokladu, že každá zombie má asi devadesátiprocentní šanci, že každý den nakazí jednoho člověka. V tomto případě by byla epidemie dvakrát tak nakažlivá, jako mor, který ve 14. století ničil Evropu, píše web LiveScience.
Výzkumníci také vycházeli, že předpokladu, že zombie nepřežile více než 20 dní bez potravy. Na základě těchto údajů se ukázalo, že by v lidské populaci o počtu 7,5 miliardy lidí vypukla do 20 dnů pandemie. Pokud by neexistovaly žádné gekgrafické překážky, po sto dnech by lidská populace klesla na pouhých 181 osob. Proti nim by pak stálo 190 milionů "nemrtvých“.
V momentě, kdy výzkumníci zahrnuli do schématu i fakt, že by nakažení nebyli schopní opustit svůj kraj, dokud by tam nebylo na 100 tisíc nakažených. počet lidských přeživších stoupl na 273. Další model pak vychází z toho, že se vzrůstajícím počtem zombie by se snižoval počet lidských obětí – protože by bylo stále obtížnější zdravého člověka najít. „Nepočítali jsme ani s možností, že by lidé mohli zombie zabít,“ napsali studenti.
Poslední model potom vychází z toho, že zombie mohou žít až jeden rok, zároveň dali vědci lidem desetiprocentní šanci na to, že každý den jednu zombie zabijí. Připočítali také fakt, že by ženy v reprodukčním věku mohly mít jednou za tři roky dítě.
Tyto předpoklady přinesly pro lidstvo alespoň nějakou naději. Populace by sice klesla na několik stovek tisíc, nicméně zombie by začali vymírat po 1000 dnech. V tu dobu by přežilo z každých 10 tisíc lidí pouze 88 jedinců. Během dalších šesti let by pak zombie úplně vymřeli. Po 10 tisících dnech, tedy asi 27 letech od začátku epidemie, by se lidská rasa začala zotavovat a její počet by opět začal růst.
Související
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
před 1 hodinou
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
před 1 hodinou
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
před 2 hodinami
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
před 3 hodinami
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
před 4 hodinami
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
před 4 hodinami
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
před 5 hodinami
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
před 6 hodinami
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
před 7 hodinami
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno před 8 hodinami
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
před 9 hodinami
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
před 9 hodinami
Ruští sportovci se zřejmě vrátí na olympiádu. Padlo zásadní rozhodnutí
před 10 hodinami
Američané opět útočili v Íránu. Revoluční gardy v odvetě cílily na vojenská zařízení
před 11 hodinami
Může za to obskurní hádka. V cizině řeší, proč Pavel a Babiš neletěli do Ankary spolu
před 12 hodinami
Červencové počasí bude poměrně stabilní, naznačuje nový výhled
včera
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
včera
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
včera
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
včera
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
Bývalý britský princ Andrew, dnes známý jako Andrew Mountbatten-Windsor, se poprvé po několika měsících objevil na veřejnosti. Informovala o tom britská média. Podle novinářů ale nechtěl být mladší sourozenec krále Karla III. spatřen. To se nicméně nepovedlo.
Zdroj: Lucie Podzimková